„Stavba bola pozastavená stavebným dozorom od konca novembra 2020 z dôvodu nevhodného počasia a pandemickej situácie,“ dodal koordinátor s tým, že jej ukončenie je plánované koncom júla tohto roku. Projekt, pôvodne plánovaný do mája, by mal byť ukončený do konca augusta na základe podanej žiadosti o odklad.
Priebežne v arboréte obnovujú aj vegetáciu. „Odstránenie starých poškodených a chorých stromov sa uskutočňovalo výškovými prácami externou firmou,“ objasnil Capuliak a doplnil, že chodníky a informačné tabule budú obnovené po ukončení stavebnej činnosti v letných mesiacoch.
Cieľom obnovy je zvýšenie atraktívnosti Lesníckeho arboréta Kysihýbel. „Zvýšenie atraktívnosti sa má dosiahnuť rekonštrukciou dvoch objektov, cestičiek, oplotenia, odstavnej plochy, označenia skupín drevín, revitalizácie drevín a celkovou údržbou celého objektu,“ objasnil koordinátor.
Lesnícke arborétum v Kysihýbli pri Banskej Štiavnici začali komplexne obnovovať už v roku 2017 v rámci cezhraničného programu Interreg Slovenská republika – Maďarsko. Hlavným partnerom je Národné lesnícke centrum a maďarským partnerom je Šopronská univerzita, ktorá v rámci tohto projektu realizuje obnovu Botanickej záhrady v Šoproni.
„Celková výška projektu je 1 460 765 eur, pričom výška rozpočtu NLC je 912 052 eur. Projekt nespolufinancuje NLC ale Ministerstvo pôdohospodárstva ako jeho zriaďovateľ vo výške 15 %.
Arborétum pri Banskej Štiavnici patrí medzi najstaršie a najhodnotnejšie aklimatizačné objekty. Bolo založené v roku 1900 na výskum introdukcie a pestovania cudzokrajných lesných drevín.
Rozprestiera sa na výmere 7,78 hektára a v nadmorskej výške od 530 do 560 metrov nad morom.
Arborétum je rozdelené do štyroch oddelení, v rámci ktorých sú jednotlivé dreviny vysadené na štvorcoch s rozmermi 15 krát 15 metrov.