Z Benátok po roku vyplávala prvá výletná loď. V lagúne sa zišli demonštranti

Prvá veľká výletná loď, ktorá po viac než roku a pol od vypuknutia pandémie COVID-19 zakotvila v Benátkach, na pozadí hlasných protestov v sobotu opustila toto talianske prístavné mesto.

08.06.2021 10:00
Benátky, Taliansko, gondoly Foto: ,
Benátky. Ilustračné foto.
debata

Demonštranti vyrazili k výletnej lodi na malých člnoch, pričom mávali vlajkami a transparentmi, skandujúc heslá ako „Veľké lode preč z lagúny“, informuje tlačová agentúra DPA.

Hnutie s názvom No Grandi Navi (Žiadne veľké lode) začiatkom týždňa vyzvalo na protesty proti trase, ktorú toto plavidlo absolvovalo cez benátsku lagúnu.

Aktivisti chcú dosiahnuť, aby sa veľké lode už nikdy nepohybovali v daných vodách – po mesiacoch, keď sa pre pandémiu takéto plavidlá do Benátok nedostali.

Environmentálni aktivisti totiž varujú, že vlny spôsobované veľkými výletnými loďami narúšajú základy historických budov, ktoré spoločne s benátskou lagúnou patria do svetového dedičstva UNESCO.

Daná problematika si získala i podporu niekoľkých hviezd vrátane speváka Micka Jaggera či herečky Tildy Swintonovej, ktorí v otvorenom liste adresovanom talianskej vláde vyzvali na zákaz vstupu do benátskej lagúny pre veľké lode.

Pred vypuknutím pandémie navštevovali Benátky každý rok milióny turistov, pričom najmä veľké výletné lode vyvolávali u miestnych obyvateľov pobúrenie.

„Bolo to ako prvoaprílový žart,“ vyhlásilo hnutie No Grandi Navi vo svojej výzve na protesty, odkazujúc pri tom na nariadenie, ktoré vstúpilo do platnosti 1. apríla. Dané nariadenie tento problém uznáva, ale zároveň umožňuje priechod lodí, pokiaľ sa nenájde vhodné riešenie.

Výletná loď MSC Orchestra priplávala do Benátok bez pasažierov z gréckeho prístavu Pireus vo štvrtok. V sobotu na ňu nastúpilo zhruba 650 cestujúcich, s ktorými vyrazila na juh k talianskemu mestu Bari a neskôr ku gréckym ostrovom Korfu, Mykonos a chorvátskemu mestu Dubrovník.

Počet miest na palube je pre pokračujúcu pandémiu obmedzený na zlomok jej obvyklej trojtisícovej kapacity. Všetci cestujúci sa musia pred plavbou preukázať negatívnym výsledkom testu na covid.

debata chyba
Viac na túto tému: #Benátky #výletná loď