Investor chce pri Ružomberku vybudovať drevenice na individuálnu rekreáciu

Investor plánuje do konca roka 2025 v Liptovskej Štiavnici pri Ružomberku postaviť drevenice na individuálnu rekreáciu. Vyrásť by mali na južnom okraji obce. V lokalite sa už nachádza komplex prechodného rekreačného ubytovania. Vyplýva to zo zámeru zverejneného v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA).

22.05.2022 13:00
debata

Dĺžka výstavby je približne 18 až 24 mesiacov. Pôjde o samostatné objekty určené na prechodné rekreačné ubytovanie s jedným nadzemným podlažím a obytným podkrovím. Exteriér má tvoriť vonkajšia terasa a zelené plochy.

„Návrh vychádza z konceptu tradičného vidieka, riešenie je inšpirované tradičnými miestnymi úžitkovými stavbami, ako sú humno či stodola a využíva ich prvky,“ uvádza sa v zámere. Počíta sa s napojením objektov na existujúce zariadenia infraštruktúry.

Investor predložil v rámci procesu EIA dva varianty riešenia projektu. V prvom navrhuje osem rekreačných objektov rovnakého typu a veľkosti. Pri ich umiestnení je využitá takmer celá plocha lokality.

Druhý variant ráta so šiestimi rekreačnými objektmi dvoch typov. Všetky sú umiestnené v spodnej časti lokality bližšie k existujúcej zástavbe dreveníc, takže medzi navrhovanými objektmi a slatinou ostáva zachovaný pás lúky bez zmeny súčasného stavu.

Tento variant, ktorý je v zámere označený ako celkovo prijateľnejší, počíta so zachovaním existujúcej plochy periodickej mokrade v severovýchodnej časti lokality.

Navrhovateľ je vlastníkom pozemkov, kde je zámer umiestnený. V súčasnosti ho užíva ako trvalý trávny porast.

„Priestor lokality má prirodzenú ambíciu na využitie v rovnakej funkcii a charaktere, ako je už vybudovaný komplex prechodného rekreačného ubytovania,“ informuje. Predpokladané celkové náklady sa v závislosti od variantu odhadujú na 1,5 až dva milióny eur.

Ako sa ďalej píše v zámere, Liptovská Štiavnica má svojou polohou v regióne potenciál pre viaceré formy turizmu a existuje dopyt zo strany návštevníkov o pobyt v prostredí a objektoch vidieckeho charakteru.

mall.tv, chalani z hôr, benefity Čítajte viac Aké zdravotné prínosy má turistika? A viete, odkiaľ je na Liptov najkrajší výhľad?
debata chyba
Viac na túto tému: #Liptov
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy