„Hlavným kúzlom mesta pre jeho obyvateľov je stabilita a dobrá infraštruktúra, ktorú podporuje dobrá zdravotná starostlivosť a množstvo príležitostí na kultúru a zábavu,“ uvádza sa v správe.
Rakúska metropola vlani podľa rebríčka The Economist Intelligence Unit klesla na 12. miesto. Tento rok je zasa všetko ináč a prvú priečku uchmatla minuloročnému víťazovi, novozélandskému Aucklandu. Ten sa v roku 2022 prepadol až na 34. miesto, a to kvôli obmedzeniam počas pandémie COVIDu.
Mestá sa hodnotia podľa stability, úrovne zdravotnej starostlivosti, kultúry a životného prostredia, vzdelávania a infraštruktúry.
V top 10 dominujú európske mestá
Na čele rebríčka dominovali západoeurópske a kanadské mestá.
Francúzske hlavné mesto Paríž skončilo na 19. mieste, čo je o 23 miest vyššie ako v minulom roku.
Londýn sa umiestnil na 33. mieste, kým Miláno je 49. mestom, kde sa žije najlepšie.
New York získal 51. priečku.
Čítajte viac Hľadáte šťastie? Na Slovensku ho veľmi niet. Medzi 150 krajinami sme nezahviezdiliUkrajinské hlavné mesto Kyjev tento rok hodnotitelia vôbec do rebríčka nezaradili z dôvodu prebiehajúcej ruskej invázie.
Moskva a Petrohrad sa však v rebríčku ukázali – klesli kvôli „zvýšenej nestabilite, cenzúre, uvaleniu západných sankcií a korporáciám sťahujúcim svoje prevádzky z krajiny“.
Najnižšie pozície ovplyvnila vojna a terorizmus
Vojnou zničené hlavné mesto Sýrie, Damask, sa umiestnilo z hľadiska životných podmienok na najnižšom mieste. Na konci zoznamu sú aj Lagos v Nigérii, Tripolis v Líbyi, Alžír v Alžírsku a Karáčí v Pakistane.
Z 10 najnižšie hodnotených miest je sedem z Blízkeho východu a Afriky.
Libanonský Bejrút, ktorý sa zmieta vo finančnej kríze, sa do rebríčka biznis destinácií nedostal.
Čítajte viac Mestá, len sa nepobite! Tu je rebríček najkrajších slovenských námestí