Renomovaná stavba si podľa dokumentov vyžaduje kompletnú opravu, namiesto toho ju ale čaká pred olympiádou v Paríži v roku 2024 náter za 60 miliónov eur, ktorý odborníci považujú len za kozmetickú úpravu.
Keď Eiffelovu vežu v roku 1889 dokončili, predpokladalo sa, že vydrží 20 rokov, potom ju rozoberú. Po 133 rokoch ale veža stále stojí, a to len vďaka starostlivej údržbe.
Správa o stave veže podľa časopisu tvrdí, že pamiatka ale nie je v dobrom stave. „Keby sem zavítal Gustave Eiffel, dostal by infarkt,“ povedal časopisu nemenovaný správca veže s odkazom na autora stavby.
Eiffel, ktorého spoločnosť viac ako 300 metrov vysokú oceľovú dominantu francúzskej metropoly navrhla a postavila, uviedol, že najväčším problémom dobrej životnosti stavby je nájsť hrdzu a zastaviť jej šírenie.
Ako riešenie navrhol, aby sa pamiatka natierala každých sedem rokov. „Náter je základnou zložkou ochrany kovovej konštrukcie a starostlivosti, s akou sa vykonáva, je jedinou zárukou jej dlhovekosti,“ napísal vtedy.
V rámci príprav na letné olympijské hry v roku 2024 sa pamiatka za 60 miliónov eur natrie. Pôvodne sa mala zoškriabať tretina náteru veže a potom na sa ňu mali naniesť dva nové nátery.
Oneskorenie prác spôsobené pandémiou covidu-19 a prítomnosť olova v starom nátere však znamená, že ošetrených bude iba päť percent plochy.
Odborníci časopisu Marianne povedali, že ide iba o kozmetickú úpravu a predpovedali, že konečný výsledok bude „žalostný“.
Čítajte viac Bratislave sen o lanovke spľasol. Nápad jej vyfúklo toto mestoSpoločnosť Sete, ktorá Eiffelovu vežu spravuje a ktorú z 99 percent vlastní parížska radnica, sa zdráha ju na dlhší čas uzavrieť kvôli príjmom z turistického ruchu, o ktoré by prišla.
Pamiatku za rok obvykle navštívi asi šesť miliónov ľudí, čo z nej robí štvrtú najnavštevovanejšiu kultúrnu pamätihodnosť vo Francúzsku po Disneylande, Louvri a paláci vo Versailles.
Jej uzavretie vynútené koronavírusovou pandémiou v roku 2020 viedlo k strate príjmov za 52 miliónov eur.
„Sete sa musí znovu pozrieť na Eiffelovú vežu a navrhnúť úplne novú politiku údržby, ktorá sa zameria na testovanie starnúcej kovovej konštrukcie,“ uvádza sa v správe z roku 2010.
Druhá správa z roku 2014 zistila, že veža má praskliny a hrdzavie. Podľa tretej správy z roku 2016 má pamiatka 884 poškodení, vrátane 68, ktoré predstavujú riziko pre dlhovekosť konštrukcie.
Architekt, inžinier a historik Bertrand Lemoine na internetových stránkach Eiffelovej veže ponúka optimistickejší pohľad.
Tvrdí, že nepriateľom železa je korózia, spôsobená oxidáciou železa vystaveného pôsobeniu vzduchu a vody. Keby sa ale znovu natrela, vydrží podľa Lemoinea navždy.
Čítajte viac Najdrahšia fľaša vína, kráľ 20 minút na tróne, svadby s mŕtvymi: 12 faktov o Francúzsku Čítajte viac Lyžiarske stredisko Bukovel sa premenilo na luxusný úkryt pred bombami