Rožňava má zaujímavú atrakciu: Mestskú zeleň pomáhajú kosiť štyri ovečky

Mestskú zeleň v Rožňave najnovšie pomáhajú kosiť štyri ovečky, o ktoré sa starajú klienti zariadenia sociálnych služieb Jasanima-DSS. Deje sa tak vďaka spolupráci Košického samosprávneho kraja (KSK) a občianskeho združenia Druživa, a to v rámci projektu SINZEM – Sociálne a inovačne na zeleň v meste. Informoval o tom hovorca KSK Michal Hudák.

03.08.2022 08:00
debata

„Na Gemeri prichádzame s udržateľným projektom, ktorý má sociálny aj ekologický prínos. V prvom rade pomôžeme v sebarealizácii najzraniteľnejšej skupine ľudí, pretože do plánovaných aktivít projektu SINZEM sa zapojí až 40 prijímateľov sociálnej služby s asistenciou šiestich inštruktorov sociálnej rehabilitácie v župnom zariadení Jasanima-DSS. Súčasne podporíme ďalšie zelené riešenie v našom kraji, pretože naše štyri ovečky poslúžia taktiež ako ekologické kosačky aj v meste Rožňava a odľahčia životné prostredie i pracovníkov technických služieb mesta. Verím, že spolu so združením Druživa sa nám podarí rozvinúť ešte ďalšie prírode blízke riešenia, ktoré pomôžu s integráciou ľudí so znevýhodnením a v budúcnosti by mohli prerásť až do sociálneho podniku,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Okrem oviec pribudnú na pozemku pri Jasanima-DSS štyri včelie úle. Aj o tie sa v rámci pracovnej terapie pomôžu starať klienti zo zariadenia. Stanovište včiel poslúži taktiež pre vzdelávacie účely školských a predškolských zariadení.

Do jari 2023 by tiež malo združenie Druživa za 17-tisíc eur zrekonštruovať skleník, ktorý momentálne na pozemku chátra, no už budúcu sezónu by v ňom klienti opäť mohli pestovať plodiny.

Tým, že projekt spája pracovné terapie s integráciou, ekologickú starostlivosť o mestskú zeleň a tiež vzdelávacie aktivity, vhodne prepája sociálnu, environmentálnu a vzdelávaciu oblasť.

„Vznikajú nové príležitosti na stretnutia a aktivity širokej verejnosti s klientmi DSS Jasanima, čím okrem iného búrame predsudky voči ľuďom s duševným alebo mentálnym postihnutím. Ovečky by sa mali stať súčasťou života Rožňavčanov v meste a sami im prostredníctvom hlasovaniu navrhnú aj mená. Nevieme o tom, že by sa na Slovensku alebo v zahraničí doposiaľ realizoval obdobný projekt s takto prepojenými aktivitami, preto môžeme SINZEM bez obáv zaradiť medzi sociálne inovácie,“ povedal predseda združenia Druživa Miloslav Kováč.

V areáli Jasanima-DSS už na jar tohto roka sprístupnili náučný ekologický chodník. Zatiaľ čo klienti na ňom relaxujú, žiaci základných škôl z Rožňavy a okolia ho využívajú na environmentálnu východu.

„Projekt SINZEM prináša našim prijímateľov sociálnych služieb nové činnosti zamerané na podporu zmysluplných aktivít, podporu ich postupného začleňovania do komunity, socializácie, podporu a nácvik pracovných návykov, edukáciu v rámci environmentu, podporu sebarealizácie a sebestačnosti, ale je bonusom aj pre ďalších obyvateľov regiónu. Spolu s náučným chodníkom a ďalšími podpornými projektmi je bonusom nielen pre komunitu ľudí bývajúcich v Jasanima-DSS, ale aj v regióne a širšom okolí,“ dodala riaditeľka Jasanima-DSS Beáta Šlosárová.

gombasek, kláštor Čítajte viac Zipline v Gombaseku má vyrásť ešte tento rok, prepojí kemp s kláštorom Dunaj, mlyn, voda, relax, rekreacia, priroda Čítajte viac Vyskúšajte novú atrakciu: Vo vodnom mlyne v Kováčovej pri Rožňave obnovili lámačku konope Štítnik Vianočné Gule Ozdoby Výroba Čítajte viac Ručne maľované gule zo Štítnika môžete zbadať aj v amerických filmoch
debata chyba
Viac na túto tému: #Rožňava #ovce
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy