Najnižšie teploty ukazujú merania na severe kontinentu, čím „vyššie“, tým chladnejšie. Tu je niekoľko miest, kde si o devastačných páľavách čítajú len na internete.
Jokkmokk a Tromso, Laponsko
Smerom na sever od polárneho kruhu, v Laponsku, nájdete oveľa nižšie teploty ako vo zvyšku Európy.
Jokkmokk vo Švédsku sa uplynulé dni tešil z 13°C, nórske Tromso malo len o stupeň teplejšie. Ďalšie dni mala teplota vystúpiť na 21, čo sa tu považuje za veľké teplo.
Reykjavík a Akuryeri na Islande
Severoatlantický ostrov Island sa v horúave rozhodne netopí. Hlavné mesto Reykjavík má v tieto dni teplotu počas rán len niečo vyše 10 stupňov, v druhom najväčšom meste Akureyri si miestni obyvatelia užívali ranné teploty v jednociferných číslach, pričom popoludní stúpli len o niekoľko stupňov.
Júl je štatisticky najteplejším mesiacom v roku na severe Islandu, s priemernou teplotou v Akureyri okolo 15 °C.
Pomerne chladnu je aj v Tórshavne, hlavné mesto Faerských ostrovov má okolo 12°C. Longyearbyen, Svalbard nameral 13 °C a v Tasiilaq, vo východnom Grónsku je do 10.
Shetlandské ostrovy, Škótsko
Najsevernejšie ostrovy Škótska sa tešia len z miernych teplôt, pričom meteorologická stanica pri hlavnom meste Lerwick zaznamenáva len okolo +15 °C.
Ostrovy nemávajú často viac ako 20 stupňov, letá majú mierne, rovnako ako zimy.
Čítajte viac Chystáte sa k vode? Tieto slovenské jazerá majú kvalitnú vodu Čítajte viac Letisko muselo pozastaviť všetky prílety: Vlna horúčav roztopila dráhu Čítajte viac Niekto to rád horúce? Toto je 5 miest Európy s najteplejšími zimami