Ako informovala Jana Fedičová z Vihorlatského múzea, vystavené exponáty tvoria trojrozmerné predmety farebných perforovaných kovových plieškov spájaných skrutkami a maticami.
Niektoré z nich sú skonštruované aj ako mechanické hračky. „Medzi predmetmi sa nachádzajú miniatúrne autá, lietadielka, veľké dopravné stroje, automobily, ťažobné veže, mostné konštrukcie, strojové žeriavy, vzducholoď inšpirovaná verneovkami, železničná stanica s vláčikmi či veľkorozmerné ruské kolo a mechanický kolotoč,“ prezradila Fedičová.
Skonštruované stavebnicové predmety sú súčasťou štyri roky na Slovensku putujúcej výstavy zo súkromnej zbierky českého zberateľa Jiřího Mládka. V súčasnosti patrí táto zbierka k najrozsiahlejším svojho druhu na svete.
Najväčším exponátom zbierky, zapísaným v Guinnessovej knihe rekordov, je Oceľové mesto, trvalo vystavené v Múzeu Merkur v českom meste Police nad Metují, ktorého vzniklo v roku 2006.
Majiteľ zbierky zároveň požiadal verejnosť k poskytnutiu stavebníc, alebo aj stavebnicových dielov, pre detské kluby Merkur.
„Darované stavebnice a diely môžu záujemcovia s uvedením počtu dielov a kontaktom zanechať vo Vihorlatskom múzeu v Humennom,“ dodala Fedičová.
Stavebnice Merkur sa na trhu detských stavebnicových hračiek objavili pred vyše sto rokmi v podobe kovovej stavebnice vláčikov.
Odvtedy s malými obmenami je systém súčasťou svetového trhu hračiek. Výstava Merkur a možnosť vyskúšať si tvorivú činnosť so stavebnicovými dielmi v múzeu je verejnosti prístupná do 13. novembra.
Čítajte viac Vtáky padajú z neba, koníky sa varia v mori: Kuvajt bude o pár rokov neobývateľným Čítajte viac Mafiánske praktiky? Turistky zažalovali plážový bar za účet 600 eur za 2 drinky a meze