Lávová šou využíva viac ako 600 kilogramov sopečného materiálu, ktorý pri svojej zatiaľ poslednej erupcii vychrlila v roku 1918 jedna z najnebezpečnejších islandských sopiek Katla.
„(Horniny) zahrejeme na teplotu okolo 1100 stupňov Celzia a potom ich v podobe lávy necháme stekať do sály,“ uviedol zakladateľ show Julius Jonsson. V priľahlej miestnosti vidieť vysokú pec upravenú pre potreby predstavenia.
Horúčava sálajúca z roztavenej horniny prinúti niektorých divákov v hľadisku vyzliecť si kabáty. Láva nakoniec narazí na ľadové bloky a so zasyčením sa zastaví. „Bolo to nádherné. Už chápem, prečo erupcie tak ľudí priťahujú. V prírodnom prostredí by sa ale človek pochopiteľne tak blízko nedostal,“ povedala AFP 28-ročná austrálska turistka z Melbourne.
Keď iba 40 kilometrov od Reykjavíku vychrlila sopka Fagradalsfjall v minulom roku pri dvoch erupciách prívaly lávy, vydali sa na miesto desiatky tisíc zvedavých ľudí.
Jonsson prišiel s nápadom na vytvorenie Lávovej šou, keď v roku 2010 sledoval výron lávy predchádzajúcej mohutnej erupcii sopky pod ľadovcom Eyjafjallajökull, ktorej popol ochromil európsku leteckú dopravu.
Od roku 2018 prevádzkovala Jonssonova spoločnosť Lávová show v pobrežnej obci Vík na juhu Islandu, predstavenie v Reykjavíku sa začalo minulý mesiac.
Island, známy ako krajina ohňa a ľadu, má v súčasnej dobe 33 vulkanických systémov považovaných za aktívne, čo je najviac v Európe. K erupciám tu dochádza v priemere každých päť rokov.


