Rovnaký zvyk panuje aj pri najslávnejšej rímskej fontáne di Trevi. Ak ste navštívili taliansku metropolu, pravdepodobne aj vaša minca žblnkla do vody a pomaly padla na dno.
Na hádzanie peňazí tu existuje aj presný postup. Treba sa postaviť chrbtom k fontáne a mincu prehodiť pravou rukou cez ľavé rameno.
Tento rituál preslávil film z roku 1954 „Tri mince vo fontáne“ a má zaručiť návštevníkovi opätovný návrat do Večného mesta, píše Euronews.
A pozor! Ak hodíte dve mince, zamilujete sa do atraktívneho Taliana či Talianky. A ak hodíte tri mince, vezmete si osobu, ktorú ste tam stretli.
Pri fontáne di Trevi dokonale platí porekadlo „babka k babce, budú kapce“: každý deň končia vo vode veľkolepej pamiatky z 18. storočia drobné v hodnote okolo 3 000 eur. To je za rok 1 až 1,5 milióna eur!
Samozrejme, verejné služby mesta peniaze pravidelne lovia a vyberajú. Pracovníci používajú dlhé kefy, ktorými mince zametajú na hromady a potom pomocou sacej hadice vyťahujú von z vody.
Peniaze následne pod dohľadom polície balia do vriec.
Na čo sa tieto dychberúce sumy používajú?
V roku 2001 starosta Ríma rozhodol, že peniaze by sa mali venovať miestnej charite, čo by malo zastaviť časté pokusy ľudí ukradnúť mince z fontány.
Odvtedy sa drobné, ktoré končia vo fontáne, každoročne darujú rímskej katolíckej charite Caritas. Pre charitu je to obrovská podpora a táto suma teraz tvorí 15 percent jej ročného rozpočtu.

Peniaze tak putujú na pomoc chudobným a núdznym v meste: financujú sa z nich vývarovne, útulky pre bezdomovcov, bezplatné supermarkety a ďalšie projekty.
Prostriedky idú aj na údržbu komplexu na okraji Ríma, v ktorom sa nachádza opatrovateľský dom, jedáleň a zubár pre obyvateľov mesta žijúcich v chudobe.
Skryté odkazy
Fontána di Trevi bola postavená v rokoch 1732 až 1762 a je jednou z najznámejších pamiatok Ríma. Navrhol ho Nicola Salvi a predstavuje krotenie vôd.
Oproti monumentálnej fasáde obrovských korintských pilastrov jazdí riečny boh Oceán na voze ťahanom morskými koňmi.
Jedno z tvorov je poslušný, zatiaľ čo druhý sa divoko vzpiera: výjav predstavuje kontrastné charaktery mora.


