Prehliadku mestskej veže v Trnave možno absolvovať s hodinárom

Tematické prehliadky mestskej veže v Trnave s hodinárom organizuje Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Trnava Tourism iba výnimočne. Tento rok termíny pripadajú na prvú sobotu v marci (4. 3.) a v apríli (1. 4.). Informovala o tom OOCR.

03.03.2023 14:00
Trnava, Trojičné námestie, mesto, noc, svetlá,... Foto:
Trojičné námestie v Trnave.
debata

Počas prehliadky aktuálny majster hodinár Karol Nemček ukáže, ako funguje mechanický hodinový stroj z roku 1729, ktorý jeho rodina spravuje každý deň viac ako 130 rokov. Nemček je v poradí z piatej generácie Nemčekovcov, ktorá sa stará o čas v Trnave od roku 1892.

„To, že budem hodinárom, bolo jasné ešte pred tým, než som sa narodil, preto je toto remeslo pre mňa poslaním,“ povedal.

Návštevníci si vyskúšajú aj hodinársku prácu a ručne natiahnu pôvodné kamenné 100-kilogramové závažie poháňajúce hodinový stroj. Príbeh obyvateľov mestskej veže im porozpráva aj sprievodkyňa, ktorá prezradí, prečo vo veži žili napríklad prasiatka spolu s hasičmi.

„Jednou z kuriozít mestskej veže v centre Trnavy je tiež baroková toaleta, ktorá bola postavená práve pre potreby jej obyvateľov. Nachádza sa vo výške 20 metrov nad hlavným námestím,“ uviedla sprievodkyňa Kristína Siladyová.

Prehliadka sa bude konať so vstupmi o 17.00, 18.00 a 19.00 h. „Potrvá približne 90 minút a je vhodná aj pre staršie deti od šiestich rokov. Počet miest v jednej skupine je obmedzený, preto záujemcom odporúčame rezerváciu,“ doplnil zastupujúci riaditeľ OOCR Alexander Prostinák.

debata chyba
Viac na túto tému: #Trnava