Ako sa žilo Slovákom v Amerike? V Pavlovciach nad Uhom otvorili múzeum vysťahovalectva

Múzeum vysťahovalectva z územia Slovenska do Severnej Ameriky otvorili v obci Pavlovce nad Uhom v okrese Michalovce. Približuje emigráciu Slovákov najmä do Spojených štátov a ich tamojšie kultúrne aktivity.

13.05.2023 08:00
debata
Video
Otvorenie Múzea vysťahovalectva z územia Slovenska do Severnej Ameriky s názvom Kasigarda. Hovorí Martin Javor predseda OZ Múzeum vysťahovalectva z územia Slovenska do severnej Ameriky. Zdroj: TASR/Roman Hanc

„Múzeum mapuje spolkový život Slovákov a Rusínov v Amerike, máme 4000 artefaktov, ktoré svedčia o ich veľmi bohatom kultúrnom živote,“ uviedol zakladateľ múzea, historik Martin Javor.

„Tretina národa sa nám vysťahovala bez akejkoľvek reflexie v slovenskej spoločnosti, to bol hlavný dôvod založenia. A druhým bolo, že slovenská menšina v Spojených štátoch končí, úplne sa asimilovala,“ doplnil s tým, že snahou bolo zachrániť kultúrne dedičstvo Slovákov v Amerike.

Na snímke návštevníci počas otvorenia Múzea...
Na snímke návštevníci počas otvorenia Múzea...
+5Na snímke návštevník si prezerá predmety počas...

Prezentované artefakty sú z USA a Kanady, väčšina bola darom od krajanov, niečo sa podarilo kúpiť, vybaviť i zachrániť pred zánikom. Expozícia sa nachádza v zrekonštruovanom tzv. amerikánskom dome v miestnej časti Ťahyňa.

„Je to dom postavený za peniaze zarobené v Amerike, my sme ho dali vyhlásiť za národnú kultúrnu pamiatku a podarilo sa nám ho zrekonštruovať presne, ako bol v roku 1892,“ priblížil Javor. Ťahyňa bola v minulosti samostatnou obcou, z ktorej sa takisto vysťahovali za more mnohí obyvatelia.

Súčasťou prezentácie je aj najväčšia zbierka stúh slovenských spolkov v Amerike, osobitná vitrína je venovaná bankárovi Michalovi Bosákovi, ktorý sa podpísal pod dolárovú bankovku.

Vidieť napríklad aj uniformu amerického Slováka z československých légií z čias prvej svetovej vojny. „Financovali sme to z rôznych projektov a vlastných peňazí,“ uviedol zakladateľ múzea.

Názov múzea Kasigarda je podľa historika slovenskou skomoleninou anglického Castle Garden, hlavnej brány imigračného úradu v New Yorku, ktorou musel prejsť každý imigrant. Expozícia je prístupná po telefonickej dohode.

Maldivy, dovolenka, cestovanie, lietadlo, lietanie, letecká dovolenka, pláž, exotika, ostrov, more, Čítajte viac Skvelý relax a pokoj? Či holá zem bez budúcnosti? Na predaj je ostrov, stojí ako dvojizbák v Bratislave fotografia, selfie, žena Čítajte viac Posvätná voda na holom zadku, nahý obradný tanec: Obľúbený ostrov má dosť drzých influencerov Laurenzana, Taliansko, dedina, mesto, domy, Čítajte viac Mesto vypredáva domy za 1 €. Vybrať si môže hocikto, nežiada žiaden depozit
debata chyba
Viac na túto tému: #USA #vysťahovalectvo