„Múzeum mapuje spolkový život Slovákov a Rusínov v Amerike, máme 4000 artefaktov, ktoré svedčia o ich veľmi bohatom kultúrnom živote,“ uviedol zakladateľ múzea, historik Martin Javor.
„Tretina národa sa nám vysťahovala bez akejkoľvek reflexie v slovenskej spoločnosti, to bol hlavný dôvod založenia. A druhým bolo, že slovenská menšina v Spojených štátoch končí, úplne sa asimilovala,“ doplnil s tým, že snahou bolo zachrániť kultúrne dedičstvo Slovákov v Amerike.
Prezentované artefakty sú z USA a Kanady, väčšina bola darom od krajanov, niečo sa podarilo kúpiť, vybaviť i zachrániť pred zánikom. Expozícia sa nachádza v zrekonštruovanom tzv. amerikánskom dome v miestnej časti Ťahyňa.
„Je to dom postavený za peniaze zarobené v Amerike, my sme ho dali vyhlásiť za národnú kultúrnu pamiatku a podarilo sa nám ho zrekonštruovať presne, ako bol v roku 1892,“ priblížil Javor. Ťahyňa bola v minulosti samostatnou obcou, z ktorej sa takisto vysťahovali za more mnohí obyvatelia.
Súčasťou prezentácie je aj najväčšia zbierka stúh slovenských spolkov v Amerike, osobitná vitrína je venovaná bankárovi Michalovi Bosákovi, ktorý sa podpísal pod dolárovú bankovku.
Vidieť napríklad aj uniformu amerického Slováka z československých légií z čias prvej svetovej vojny. „Financovali sme to z rôznych projektov a vlastných peňazí,“ uviedol zakladateľ múzea.
Názov múzea Kasigarda je podľa historika slovenskou skomoleninou anglického Castle Garden, hlavnej brány imigračného úradu v New Yorku, ktorou musel prejsť každý imigrant. Expozícia je prístupná po telefonickej dohode.
Čítajte viac Skvelý relax a pokoj? Či holá zem bez budúcnosti? Na predaj je ostrov, stojí ako dvojizbák v Bratislave Čítajte viac Posvätná voda na holom zadku, nahý obradný tanec: Obľúbený ostrov má dosť drzých influencerov Čítajte viac Mesto vypredáva domy za 1 €. Vybrať si môže hocikto, nežiada žiaden depozit