Ekocentrum Čunovo sa stalo súčasťou európskej zelenej virtuálnej mapy, bude sídliť v kaštieli

Ekocentrum Čunovo v Bratislave sa stalo súčasťou európskej virtuálnej mapy #EUGreenDeal. Informovala o tom hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman. Európska únia si dala za cieľ stať sa uhlíkovo neutrálnou do roku 2050 a k tomuto cieľu sa pridali aj regióny a mestá. S cieľom inšpirovať, ale aj prezentovať dosiahnuté výsledky v oblasti dekarbonizácie európskeho hospodárstva vznikla virtuálna mapa #EUGreenDeal. Jej iniciátorom bol Európsky výbor regiónov. Najnovšie sa v nej nachádza aj Ekocentrum Čunovo.

15.05.2023 09:00
debata

„Na realizáciu projektov bolo vyčlenených 4,2 milióna eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, v rámci cezhraničných programov spolupráce s Rakúskom a Maďarskom," poznamenal predseda BSK Juraj Droba s tým, že centrum podporí environmentálne povedomie obyvateľov, ale aj fungovanie organizácií pre ochranu prírody, či cezhraničný turizmus a ekoturizmus.

Ekocentrum vznikne rekonštrukciou Čunovského kaštieľa. Po dokončení v ňom budú rôzne workshopy, interaktívne environmentálno-vzdelávacie aktivity, letné tábory, tvorivé dielne, cezhraničné konferencie či výstavy.

„Tieto aktivity priblížia verejnosti tému udržateľnosti a ochrany životného prostredia," vysvetlila Forman. Ako dodala, príznačným pre tieto témy je chránené územie lužných lesov, v oblasti ktorých sa kaštieľ nachádza. Návštevníci si tak nielen rozšíria svoje vedomosti v oblasti životného prostredia a klímy, ale budú tiež motivovaní zaviesť udržateľné postupy do svojho každodenného života. Projekt je financovaný z programu cezhraničnej spolupráce Interreg SK-AT.

Pri obnove kaštieľa v Čunove, ktorý pochádza z 18. storočia, prihliadajú na zachovanie historicky cenných architektonických prvkov. Pri rekonštrukcii používajú technológie využívajúce obnoviteľné zdroje energie a adaptačné opatrenia. V rámci programu Interreg SK-HU prejde revitalizáciou aj okolitá záhrada.

„Nové Ekocentrum otvorí svoje brány nielen pre obyvateľov BSK, ale aj pre celé Slovensko a zahraničných turistov, čím prispeje k rozvoju ekoturizmu a cezhraničného turizmu," poznamenala Forman.

Bude tiež zohrávať významnú úlohu pri rozvoji domácej a zahraničnej spolupráce. Pevnou súčasťou fungovania Ekocentra budú inštitúcie v oblasti ochrany prírody, ale aj organizácie venujúce sa prírodnému turizmu zo Slovenska i zahraničia.

debata chyba
Viac na túto tému: #Čunovo