Jediný pes, mikroželeznica, záhada zmiznutého dievčaťa: Toto sú tajomstvá Vatikánu

Najmenšia krajina sveta je nabitá pamiatkami a vzácnym umením a jej najznámejší obyvateľ nie je nik iný ako samotný pápež.

14.06.2023 06:00
debata (1)
Video
Zelenskyj v Ríme aj vo Vatikáne, potriasol si ruky s pápežom / Zdroj: TV Pravda

Vatikán je síce miniatúrny, no mimoriadne zaujímavý a treba povedať, že do istej miery aj záhadný… Koľko má vlastne občanov a kto to je? Kto ho postavil a čo si treba na návštevu obliecť? A vôbec, je to štát, či mesto…?

Vatikán, celým názvom Vatikánsky mestský štát, ktorý je enklávou v Ríme, sa zvykne nazývať aj pápežským štátom. Vlastné územie Vatikánu zahŕňa Baziliku sv. Petra, Svätopeterské námestie s Apoštolským palácom, priľahlé budovy a vatikánske záhrady. K Vatikánu tiež patria aj tzv. extrateritoriálne územia – patriarchálne baziliky a pápežské letné sídlo v Castel Gandolfo. Dokopy má Vatikán 44 hektárov.

Vznikol 11. februára 1929 a nepriamo nadväzuje na Pápežský štát (756–1870). Príjmy mu plynú najmä z darov veriacich z celého sveta, z vydávania poštových známok, mincí a z cestovného ruchu.

Podľa oficiálnych štatistík žije vo Vatikáne 453 ľudí – biskupi, kňazi, príslušníci osobnej stráže pápeža – švajčiarskej gardy. Len 246 zo 450 obyvateľov sú občanmi Vatikánu. Celkovo má Vatikán 618 obyvateľov.

Vatikánčania majú len jediného domáceho miláčika, výsada sa dostala jednému psovi.

Je to teokratická, čiže cirkevná absolútna volená monarchia, na ktorej čele je rímsky pápež.

Ako nezávislá krajina má Vatikán aj svoj vlastný pas. V súčasnosti je však na svete iba 70 platných cestovných pasov Vatikánu. Na obálke pasu Vatikánu je erb nezávislého štátu: dva skrížené kľúče, na ktorých je umiestnená pápežská tiara. Rovnaký erb je aj na vlajke krajiny.

Okrem slávnych pamiatok ako Bazilika sv. Petra či Sixtínska kaplnka je zaujímavosťou Vatikánu aj tamojšia hvezdáreň. Observatórium založil v roku 1891 pápež Lev XIII. a Pius XII. ho v roku 1943 zveril Spoločnosti Ježišovej a premiestnil do Castel Gandolfo v blízkosti Ríma. S rozvojom mesta pribludlo aj množstvo svetla, ktoré spôsobovalo ťažkosti pri nočnom pozorovaní hviezd, preto v roku 1993 observatórium premiestnilo časť svojej prevádzky na Monte Graham v Arizone. Dnešným riaditeľom je od roku 2015 páter Guy Joseph Consolmagno SJ.

Aká by to bo bola krajina bez vlaku? Vatikán má okrem heliportu aj túto vymoženosť. Vatikánska železnica (Ferrovia Vaticana) je najkratšia železničná „sieť“ na svete. Má celkovú dĺžku 1 270,41 metrov a je napojená na taliansku železnicu. Z Vatikánu sa môžete vlakom odviezť aj do Castel Gandolfa – do pápežského letného sídla premáva vlak každú sobotu.

K Vatikánu sa viaže aj jedná smutná záhada, ktorá bola mnoho ráz medializovaná a vlani o nej vznikol aj dokument na Netflixe. Film Vatikánske dievča rozpráva skutočný príbeh o zmiznutí 15-ročnej Emanuely Orlandi, občanky Vatikánu a dcéry zamestnancov miništátu. Dievča zmizlo po ceste domov po hudobnej lekcii v Ríme v júni 1983 a nikdy sa nenašlo.

Vino-oslava-shutterstock Čítajte viac Medzinárodná blamáž! Taliani v propagačnom videu ukazovali úplne inú krajinu San Sebastián, Španielsko, pláž, more, leto, dovolenka, palác, piesková pláž, opaľovanie, kúpanie Čítajte viac Španielsko, Grécko, Turecko, Taliansko budú pre mnohých európskych turistov o 5 rokov no-go zónou rovinj, chorvátsko, leto, dovolenka, Istria, more Čítajte viac Víťaz rebríčka je jasný! Najkrajšie európske plážové mesto nájdete v Chorvátsku

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Vatikán