Deti bude po zábavných miestach trnavského regiónu sprevádzať Srandoň trnavský

Sprievodcom po nielen zábavných letných aktivitách a miestach regiónu Trnava bude od tohto leta Srandoň trnavský (Iocilaris lasciva). Objavili ho tesne pred školskými prázdninami a stal sa maskotom Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Trnava Tourism. Dostal meno Tetee. Informoval o tom riaditeľ organizácie Alexander Prostinák.

01.07.2023 13:00
Trnava, detský ambasádor, postavička, Srandoň Foto: ,
Na snímke postavička Srandoňa hravého v Trnave.
debata

„Srandoň je nízkeho vzrastu, a preto sa identifikuje najmä s deťmi,“ povedal. Prvýkrát bol spozorovaný na nedávnom festivale rozprávok Lestival, neskôr ho videli na archívnom zábere starej Trnavy. „Jeho existenciu doložil aj trnavský archeológ Erik Hrnčiarik, ktorý počas prebiehajúceho výskumu v meste vykopal tehlu s odtlačkom štvorprstej ruky,“ dodal Prostinák.

Oficiálne ho uviedli v pondelok v Knižnici Juraja Fándlyho, kde ho pokrstili roksovými cukríkmi a úlomkami tehál z vykopávok.

„V spolupráci s grafickým štúdiom sme vytvorili nového tvora, malého, nenápadného, miznúceho a meniaceho svoju podobu. Nazvali sme ho Srandoň, aby deťom prinášal smiech a pocit zábavy, hravosti. Je z čeľade ľudoplachých a vyskytuje sa výhradne na území regiónu Trnava, ktorý je jeho domovom,“ doplnil riaditeľ OOCR.

TeTee bude sprevádzať deti pri návšteve Trnavy a odporučí im navštíviť rôzne miesta, zatiaľ ich je pre ne zmapovaných 60. Keď z nich zozbierajú na mapku dostatočný počet pečiatok s jeho podobizňou, budú ich môcť vymeniť v infocentre v mestskej veži za rôzne prekvapenia. OOCR pre túto potrebu označila aj všetky vynovené trnavské detské ihriská, ktoré Srandoň trnavský odporúča takisto ísť pozrieť.

„Srandoň dostal meno podľa skratky mesta Trnava – TT. Patrí medzi všeobecne ohrozené druhy a jeho tvar nie je možné jednoznačne popísať, pretože má schopnosť meniť svoju štruktúru podľa prostredia a situácií,“ predstavil príbeh Prostinák.

Projekt realizovala OOCR Trnava Tourism s finančnou podporou Ministerstva dopravy SR. Aktivitu víta aj mesto Trnava.

„Teší nás táto myšlienka, Srandoň pomôže Trnavčanom i návštevníkom mesta lepšie sa orientovať v atrakciách, ktoré sú smerované najmä pre deti. Bude nápomocný rodičom motivovať ich k návšteve vytypovaných miest,“ povedal na uvedení maskota viceprimátor Marcel Krajčo.

debata chyba
Viac na túto tému: #Trnava