Obľúbení talianske mesto zakáže otváranie nových gastroprevádzok, chce si zachovať genius loci

Talianske mesto Nepol v snahe zachovať charakter svojho centra zakáže otváranie ďalších gastronomických prevádzok. V nasledujúcich troch rokoch sa už nebudú udeľovať licencie na otvorenie nových pizzerií, snack barov alebo reštaurácií rýchleho občerstvenia, oznámil starosta Gaetano Manfredi, informuje správa agentúry APA.

02.08.2023 08:00
Neapol, galéria Foto: ,
Galéria v Neapole.
debata
Neapol
Video
Zdroj: Pixabay.com

Mesto chce chrániť kvalitu života obyvateľov svojho centra, uviedol Manfredi. V historickom centre Neapola sa na ploche 1,2 štvorcového kilometra nachádza asi 1500 stravovacích zariadení. Ich počet za posledné tri roky stúpol o 10 %. Neapolská samospráva tvrdí, že chce, aby centrum mesta nebolo lokalitou, odkiaľ turisti vyhnali domácich obyvateľov, ako sa to stalo napríklad v Benátkach.

Centrum Neapola je vďaka vysokej koncentrácii pamiatok a umeleckých pokladov zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Podobné kroky ako Neapol už ohlásili aj ďalšie talianske mestá, ktoré rovnako čelia problémom s masovým cestovným ruchom. Prísnejšie pravidlá pre otváranie nových reštaurácií rýchleho občerstvenia alebo obchodov s lacnými suvenírmi už prijala napríklad metropola Rím, ktorá sa rozhodla zvrátiť trend liberalizácie z posledných rokov.

debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #Neapol #gastro prevádzky