Čierna diera hlavného mesta: Tento park je plný dílerov a násilníkov, metropola si s prisťahovalcami nevie rady

Görlitzer Park v berlínskej štvrti Kreuzberg patrí kvôli vysokej kriminalite a všadeprítomným drogovým priekupníkom k boľavým miestam tejto metropoly. Vedenie mesta chce miesto oplotiť a dílerov vytlačiť, miestni obyvatelia aj samospráva sa však boja, že díleri sa z parku presunú do okolitých ulíc.

07.10.2023 06:00
debata (11)

Bitky a výtržnosti na berlínskych letných plavárňach a kriminálne incidenty v parku Görlitzer patria v miestnych médiách k stáliciam spravodajstva.

Len za jeden týždeň berlínske médiá informovali o tom, že v parku útočníci s nožom prepadli otca so synom a že neznámy muž sexuálne obťažoval ženu, ukradol jej kabelku a zbil jej manžela.

Ďalší týždeň štátne zastupiteľstvo obžalovalo trojicu mladíkov za to, že v júni pred zrakmi manžela znásilnili ženu. Muža predtým zmlátili a dvojicu následne okradli.

Park, ktorému žiadny Berlínčan nepovie inak ako Görli, je dlhé roky miestom, ktorému sa polícia odporúča oblúkom vyhnúť.

Kreuzberg si pritom nesie povesť bohémskej štvrte, ktorú vďaka množstvu pestrých kaviarní, krčiem a bistier vyhľadávajú turisti. Práve pre nich môže byť návšteva parku šokom.

Video
Zdroj: Pixabay.com

Zóny vyhradené na nákup drog

Úrady v minulosti prišli s množstvom nápadov, ako zložitú situáciu dostať pod kontrolu a ako z miesta opäť urobiť príjemnú a bezpečnú časť Berlína.

Pred niekoľkými rokmi sa dokonca hovorilo o tom, že park by sa stal miestom spolužitia s dílermi, čo vyvolalo pobúrenie.

Návrh kritizovala vtedajšia vládna splnomocnenkyňa pre drogovú problematiku Marlene Mortlerová. „Ak je to naozaj tak, potom je to kapitulácia právneho štátu,“ povedala vtedy Mortlerová na plány správy parku.

A pravda to skutočne bola: na cestách boli sprejom nastriekané zóny vyhradené na nákup drog.

Málo účinné sa však ukázali aj razie. Drogoví díleri, ktorí najčastejšie pochádzajú z Afriky, sú v Görli na záťahy neustále pripravení, pretože si v parku vytvorili svoju bezpečnostnú sieť.

Pri vstupných bránach neustále hliadkuje niekoľko mladíkov, ktorí sú pripravení ostatných ihneď varovať. Parkom navyše neustále križujú spojky na bicykloch, takže priekupníci majú o situácii prehľad.

Zásahy polície potom médiá prirovnávajú k hre na mačku a myš, pretože díleri dokážu obratom drogy schovať v skrýšach, aby polícia nič nenašla.

Plot ako riešenie?

Nové vedenie Berlína, na čele ktorého po 22 rokoch stojí primátor z konzervatívnej Kresťanskodemo­kratickej únie (CDU), teraz sľubuje, že s kriminalitou v Görli zatočí.

Primátor mesta Kai Wegner ako jedno z opatrení ohlásil výstavbu plotu. „Mojím cieľom je, aby plot stál čo najskôr, najneskôr do začiatku budúceho roka,“ povedal Wegner.

Görlitzer Park stojí na mieste zrušenej vlakovej stanice a už teraz ho obklopuje múr, priestor ale teraz nemožno uzavrieť, čo by mal zmeniť práve zamýšľaný plot. V noci, keď je tu obzvlášť nebezpečne, by tak do parku nebol prístup.

„Teraz musíme situáciu upokojiť a postarať sa o to, aby sa tu v noci nestávali žiadne kriminálne činy,“ uviedol Wegner o potrebe park cez noc uzamykať. Uviedol, že toto riešenie navrhujú odborníci a že nočná uzávierka môže byť dočasná, pokiaľ sa stav v mieste zlepší.

Wegnera podporila sociálnodemokra­tická berlínska senátorka pre vnútro Iris Sprangerová, ktorej funkcia zodpovedá krajinskej ministerke.

V berlínskej Poslaneckej snemovni, čo je regionálny zákonodarný zbor metropoly, navyše Sprangerová pred týždňom obvinila vedenie Kreuzbergu, že sa o park zle stará.

„Sme s 15 000 ľuďmi na kilometer štvorcový najhustejšie osídlenou časťou Berlína, k tomu treba ešte pripočítať množstvo návštevníkov. Görlitzer Park čelí masívnemu nadužívaniu,“ povedala denníku Berliner Morgenpost Clara Herrmannová, ktorá je starostkou mestskej časti Friedrich.

Díleri sa presunú do ulíc

Herrmannová sa podobne ako mnoho miestnych obyvateľov obáva, že díleri sa v noci po uzavretí parku presunú do okolitých ulíc, kde kvôli tomu bude nebezpečnejšie.

„Som presvedčená, že problémy sa zalejú od susedných ulíc, pokiaľ bude park dlhodobo uzavretý,“ povedala Herrmannová. Dodala, že takéto kroky sú len symbolické a na úkor obyvateľov Kreuzbergu.

Kritike kvôli dianiu v parku čelia aj imigračné úrady. Šéf policajných odborov DPolG Rainer Wendt poukázal na to, že priekupníci v Görli sú často prisťahovalci, ktorí sa do Nemecka dostali nelegálne.

Verejnoprávnej stanici ARD povedal, že v okolí parku evidujú úrady okolo 400 cudzincov, ktorí sa priestupkov a trestných činov dopúšťajú pravidelne, ale deportovať ich kvôli chýbajúcim dokladom nemôžu.

O situáciu v parku sa zaujíma susedské združenie Wrangelkiez United, ktoré patrí k odporcom chystanej nočnej uzávierky Görli. Spustilo preto petíciu, ktorou sa dožaduje nechať park otvorený a zatiaľ ju podpísalo 2900 ľudí.

Združenie tiež chce, aby sa bezpečnosť v parku namiesto policajnej cesty vyriešila sociálnou prácou. Navrhujú, aby narkomani mali prístup k miestam, kde sa môžu vyspať a aplikovať si drogy.

Nelegálnym migrantom chcú poskytnúť možnosť získať pracovné povolenie. Chcú tiež zvýšiť dostupnosť azylových domov, predovšetkým pre ženy.

Podgorica, Čierna Hora, Montenegro, kruhový obchvat Čítajte viac Drsný brutalizmus aj lacné pivo: Táto európska metropola prekvapí kultúrou aj nízkymi cenami lietadlo, letisko Čítajte viac Berlín sa po 60 rokoch lúči s letiskom Tegel. Nové letisko meškalo 9 rokov kebab, sendvič, jedlo, rýchle jedlo, fast food, fastfood, mäso, žemľa Čítajte viac Nemci pohrdli klobásou. Berlín má 4 000 obchodov s kebabmi – viac ako Istanbul
11 debata chyba
Viac na túto tému: #Berlín #kriminalita #drogový díler #znásilnenia