Mestská veža v Brezne za rok od jej otvorenia zaznamenala vyše 6250 návštevníkov

Mestská veža s infocentrom, ktorá patrí k dominantám Brezna, si v týchto dňoch pripomenula rok od svojho sprístupnenia po rozsiahlej rekonštrukcii. Od otvorenia ju doposiaľ navštívilo vyše 6250 ľudí a stala sa tak ďalším lákadlom v oblasti cestovného ruchu na Horehroní, informovala Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región Horehronie.

10.10.2023 08:00
debata

Rozsiahla a intenzívna rekonštrukcia veže, nazývanej i zvonica, trvala viac než päť rokov. Na jej jednotlivých podlažiach sa nachádzajú stále expozície Horehronského múzea, napríklad čitáreň s interaktívnym panelom, ktorý je nositeľom zaujímavých faktov o veži.

Druhé poschodie je venované histórii a generálovi M. R. Štefánikovi. Tretie je miestom majestátnych zvonov s celkovou hmotnosťou vyše 1900 kilogramov.

Na najvyššom podlaží sa nachádza zvonárov byt, ktorý návštevníkom približuje neľahký život zvonára a jeho rodiny, ktorý obetovali službe mestu.

„Expozíciu od jej otvorenia navštívil neuveriteľný počet návštevníkov, na základe čoho môžeme usúdiť, že Mestská veža vyvolala u turistov, ako aj u miestnych obyvateľov obrovský záujem objaviť to, čo sa za jej múrmi ukrýva, a tým podporiť cestovný ruch nielen v meste, ale v celom regióne. Ešte viac sa tešíme z toho, že obyvateľom mesta učarovali samotné priestory, tzv. čitárne až natoľko, že sa opakovane vracajú, aby si mohli v jej útulných priestoroch vychutnať šálku svojej obľúbenej kávy,“ konštatoval brezniansky primátor a zároveň predseda predstavenstva OOCR Región Horehronie Tomáš Abel.

Mestská veža získala v prestížnej súťaži Fénix – Kultúrna pamiatka roka mimoriadne ocenenie za výnimočný počin záchrany národnej kultúrnej pamiatky, za príkladnú obnovu a jej sprístupnenie verejnosti.

debata chyba
Viac na túto tému: #Brezno