Krupina rozširuje expozíciu mučiacich predmetov, chce aj 3D projekciu podzemia

Aj projekt rozšírenia expozície mučiacich predmetov je jedným z tých, ktoré mesto Krupina realizuje v súčasnosti za pomoci externých zdrojov. Ide najmä o prostriedky zo štátneho rozpočtu a Európskej únie. Tieto projekty majú za cieľ zachovávať kultúrne dedičstvo a tiež zvýšiť záujem o mesto z pohľadu cestovného ruchu a turizmu.

10.11.2023 17:15
debata

Ako informuje samospráva, nová expozícia mučiacich predmetov II. v Múzeu Andreja Sládkoviča nadväzujú na prvotný projekt, ktorý bol realizovaný už minulý rok.

„V záujme rozšírenia a najmä zatraktívnenia expozície predložilo mesto Krupina žiadosť o podporu projektového zámeru na Oblastnú organizáciu cestovného ruchu Stredné Slovensko, ktorá jeho realizáciu podporila sumou 9900 eur,“ informuje mesto.

V súčasnosti už umeleckí majstri pracujú na zadaniach, ktorých výsledkom budú ďalšie predmety z krupinskej minulosti, napríklad španielska čižma, dereš, drevený kôň/trestná koza a závesná klietka, ktorá pravdepodobne zohrávala dôležitú úlohu práve pri upaľovaní odsúdených previnilcov v meste v 17. a 18. storočí.

Mesto Krupina aktuálne čaká na vyhodnotenie ďalších žiadostí v oblasti kultúry a cestovného ruchu, ktoré predložilo v priebehu roka 2023. K takým patrí projekt 3D podzemie v múzeu I.

Ako samospráva informuje, podzemie Krupiny patrí medzi zaujímavosti, ktoré lákajú nielen turistov, ale najmä domácich obyvateľov. Takéto priestory sa nachádzajú aj pod objektom múzea, pod niekoľkými domami na Sládkovičovej ulici a hlavne pod historickým jadrom mesta. Väčšina z nich je neprístupná, dostanú sa tam iba odborníci a majitelia domov.

„Sú však výnimočné architektonicky, geologicky i historicky, preto by sme chceli pivnice prezentovať prostredníctvom modernej technológie v priestoroch múzea,“ uvádza mesto.

Hlavnou aktivitou projektu je nákup 3D technológie s veľkoplošnou obrazovkou a potrebným príslušenstvom a zabezpečenie doplnenia jestvujúceho 3D zamerania pivníc o ďalšie pivnice.

Projektový zámer bol predložený Oblastnej organizácii cestovného ruchu Stredné Slovensko.

debata chyba
Viac na túto tému: #krupina