Novým partnerským mestom Rožňavy bude Baia Sprie v Rumunsku. Čo spolupráca prinesie?

Novým partnerským mestom Rožňavy bude Baia Sprie v Rumunsku. Uzavretie partnerskej zmluvy schválili rožňavskí mestskí poslanci na štvrtkovom (9. 11.) zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ).

11.11.2023 11:00
debata

Rožňava chce s rumunským mestom spolupracovať vo viacerých oblastiach. Ako vyplýva z materiálu predloženého na zasadnutie MsZ, samosprávy plánujú organizovať pracovné návštevy pre zamestnancov radníc, čo prispeje k vzájomnej výmene skúseností.

Vzájomné poznanie tradícií, presadzovanie spoločných hodnôt a spoločnej historickej minulosti chcú mestá presadzovať prostredníctvom spoločných programov pre mládež či seniorov.

„Okrem už skôr navrhnutých sa zaväzujeme pozývať oficiálnu delegáciu z partnerského mesta na významné podujatia a budeme hľadať ďalšie spôsoby a možnosti rozšírenia spoločných aktivít. Na oficiálnej webovej stránke inštitúcie budeme propagovať turistické atrakcie partnerských miest, publikácie, propagovať cestovný ruch a miestne hodnoty,“ uvádza sa v partnerskej zmluve.

Mestá Rožňava a Baia Sprie chcú spolupracovať aj v ekonomickej oblasti, podporovať chcú napríklad rozvoj priemyselnej a obchodnej spolupráce medzi podnikmi. Previazať chcú i umelecké združenia a súbory, kultúrne inštitúcie či školy. Súčasťou partnerstva má byť tiež spolupráca v oblasti športu.

Baia Sprie v severnom Rumunsku bude v poradí šiestym partnerským mestom Rožňavy. Partnerskú zmluvu samospráva v minulosti uzavrela s maďarským mestom Szerencs, budapeštianskym V. obvodom Belváros-Lipótváros a mestami Český Těšín, Tešín v Poľsku a Bačka Topola v Srbsku.

debata chyba
Viac na túto tému: #Rožňava