Aj keď je to o niečo menej ako šokujúci skok o 8,1 % z roku 2022, čísla zostávajú výrazne vyššie ako „historické trendy“.
Tempo zvyšovania cien sa našťastie spomaľuje – v dôsledku ustupujúcich problémov s dodávateľským reťazcom, odkedy Čína koncom roka 2022 zrušila obmedzenia týkajúce sa Covid-19.
Ceny potravín však naďalej rastú, keďže maloobchodníci prenášajú vyššie náklady na spotrebiteľov.
Rizikami sú však ozbrojené konflikty a extrémne počasie – reč je o prípadných ďalších eskaláciách vojny medzi Izraelom a Hamasom, ktoré by zvýšili ceny energií, aj o čoraz väčšom vplyve javu El Nino
Rastúce životné náklady tak nevyhnutne znamenali, že život v mnohých mestách sa stal všeobecne drahším, no niektoré mestá sú zasiahnuté rastom cien výraznejšie.
Najdrahšie a najlacnejšie
Za najdrahšie mestá na svete boli vyhlásené Singapur a Zürich. Vzostup švajčiarskeho mesta, ktoré poskočilo z vlaňajšieho 6. miesta, pripisujú odborníci sile švajčiarskeho franku spolu s vysokými cenami potravín, domácich potrieb a rekreácie.
V Singapure zasa zaúradovala nákladná doprava a drahé oblečenie.
New York sa minulý rok umiestnil na prvom mieste so Singapurom, no obľúbená destinácia v USA, kde sa ceny podľa štúdie zvýšili o 1,9 %, skĺzla v roku 2023 na tretiu priečku a vyrovnala sa švajčiarskej Ženeve.
Hong Kong, jediná ďalšia ázijská destinácia v top 10, bol piaty.
Naproti tomu ruské mestá Moskva a Petrohrad vykázali najprudšie prepady: v tohtoročnom rebríčku klesli o 105 a o 74 miest na 142. a na 147. priečku. Zároveň od ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 hodnota rubľa výrazne klesla.
Najlacnejším mestom sveta je sýrsky Damask. Teherán a Tripolis sú na 172. a 171. mieste.
Náklady na služby, pomoc v domácnosti a tabak boli najvyššie v amerických mestách, západoeurópske mestá boli jedny z najdrahších, pokiaľ ide o rekreáciu, dopravu a tovar pre domácnosť. Potraviny a alkohol zasa najviac stáli v ázijských mestách.


