Rybárska bašta
Neogotická stavba dostala meno podľa rybárov, ktorí v 18. storočí bašty bránili. Dnes je centrom stretávania sa umelcov, patrí k najvyhľadávanejším miestam maďarskej metropoly s nádherným výhľadom na Dunaj a peštiansku časť mesta, budovu parlamentu. Neďaleko sa nachádza jazdecká socha zakladateľa Uhorského kráľovstva, kráľa Štefana.
Café New York
„Bez tejto kaviarne niet literatúry,“ povedal o mieste Sándor Márai, maďarský spisovateľ 20. storočia, ktorý sám často navštevoval historickú budovu kaviarne New York. Café New York prežilo mnoho období, politických systémov a historických zlomov. Napriek tomu sa vždy znovuzrodilo, navštevované tými, ktorí túžili po jeho pohodlí: umelcami, príslušníkmi šľachty aj obyčajnými ľuďmi. Na prelome 19. a 20. storočia bola New York Café (New York Kávéház) najkrajšou a najobľúbenejšou kaviarňou v Budapešti. Bolo to obľúbené miesto medzi spisovateľmi a redaktormi, tu, na poschodí v galérii, sa redigovali najvplyvnejšie noviny. Dnes pozýva miesto postavené v eklektickom štýle talianskej renesancie do kaviarne s reštauráciou a barom Nyugat.
Synagóga Dohány
Veľká synagóga v Budapešti, známa tiež ako synagóga v ulici Dohány, je najväčšia synagóga v Európe a jedna z najväčších synagóg na svete. Monumentálna synagóga postavená v rokoch 1854 až 1859 v maursko-španielskom štýle podľa plánov viedenského architekta Ludwiga Förstera je viac ako 53 metrov dlhá a 26,5 metrov široká a pojme 2964 sediacich veriacich. Pri synagóge sa narodil rakúsky židovský novinár, najvýznamnejší predstaviteľ sionizmu a „duchovný otec“ Štátu Izrael Theodor Herzl. Na mieste jeho rodného domu je dnes židovské múzeum vybudované v roku 1930 v rovnakom štýle ako Veľká synagóga.
Kúpele Gellért
Termálne kúpele Gellért sa nachádzajú v budove rovnomenného hotela, ktorého budova patrí k významným secesným pamiatkam mesta. Pomenovanie pochádza z Gellértovej hory. Otvorili ich v roku 1918, neskôr doplnili aj umelé vlnobitie a perličkový kúpeľ. Prvá zmienka o „zázračnej“ vode pochádza z 15. storočia, kúpele obľubovali aj Turci. Dnes poskytujú širokú paletu liečebných procedúr, je tu 13 bazénov.
Citadela
Opevnenie Citadela sa nachádza na vrchole kopca Gellért, postavil ho Julius Jacob von Haynau na pokyn habsburského cisára Františka Jozefa I., v rokoch 1851 až 1854. Citadela so 4 metre hrubými múrmi už počas svojej dostavby nezodpovedala moderným vojenským požiadavkám, slúžila skôr na odstrašenie Maďarov po potlačení povstania v rokoch 1848 až 1849. Habsburgovci tu rozmiestnili 60 diel namierených na mesto, no použili sa len pri oslavách ako slávnostné salvy. Počas 2. svetovej vojny bola pevnosť dôležitým vojenským objektom, vybudoval sa pod ňou 3-podlažný bunker, v ktorom je dnes výstava archívnych fotografií. Citadelu spolu s hradným vrchom v roku 1987 zapísali na listinu Kultúrneho dedičstva UNESCO.
Čítajte viac Budapeštiansky hotel zinkasoval za 2 noci od klientky 60 000 eur. A začali sa problémy