Pokračovanie článku: Rebríček The Economist: Toto je 10 najdrahších miest na svete, poradie sa poriadne zamiešalo

1. Zürich

O titul najdrahšieho mesta sa tento rok delia hneď dve metropoly: Zürich a Singapur. Pre najväčšie mesto Švajčiarska bola sila švajčiarskeho franku významným faktorom, ktorý ho posunul v rebríčku nahor.

Zürich Foto: SHUTTERSTOCK
Zurich, Švajčiarsko, Zürich, mesto, rieka, Zürich

1. Singapur

Mestský štát so šiestimi miliónmi obyvateľov sa o miesto najdrahšieho mesta na svete delí s Zürichom, no nie je to žiadne prekvapenie. Už viac ako desaťročie je Singapur v rebríčku The Economist na popredných miestach. Najmä dve kategórie sú tu nadpriemerne drahé – doprava a oblečenie.

Singapur Foto: SHUTTERSTOCK
Singapur, Singapore Singapur

2. Ženeva

Ženeva je druhým švajčiarskym mestom, ktoré sa objavilo v top 10. Obyvatelia Zürichu a Ženevy zdieľajú podobne vysoké dane, ktoré nútia zvyšovať životné náklady.

Ženeva Foto: SHUTTERSTOCK
Ženeva, Švajčiarsko Ženeva

2. New York City

V roku 2022 sa New York City delilo o prvé miesto so Singapurom. Tento rok Veľké jablko trocha kleslo, no život je tu stále mimoriadne nákladný. Pretrvávajúca ekonomická neistota, keď svet prechádza novou realitou – vojenskou nestabilitou, infláciou – zvýšili v Spojených štátoch náklady prakticky na všetko.

Fasády mrakodrapov na Times Square v New Yorku. Foto: SHUTTERSTOCK
domy, budovy, New York, Times Square Fasády mrakodrapov na Times Square v New Yorku.

5. Hongkong

Hongkong, ktorý sa rozkladá na čínskom území a zaberá 260 hornatých ostrovov, ponúka len málo stavebnej pôdy. Pri obmedzenej ponuke ceny letia do nebies.

Hongkong Foto: SHUTTERSTOCK
Hongkong, Hong Kong, mrakodrapy, Ázia, Hongkong

6. Los Angeles

Rovnako ako v prípade New Yorku, aj tu je silný dolár veľkým faktorom stojacim za vysokým umiestnením Los Angeles v tomto roku.

Los Angeles Foto: SHUTTERSTOCK
Los Angeles, USA, Kalifornia, California, Griffith park observatory Los Angeles

7. Paríž

Prekvapuje vás, že Paríž sa v rebríčku najdrahších miest sveta nachádza až na siedmom mieste? Zatiaľ čo ceny v hlavnom meste Francúzska skutočne vzrástli, relatívna slabosť eura posunula mesto v rebríčku nadol.

Paríž Foto: SHUTTERSTOCK
NEPOUZ Paríž Paríž

8. Tel Aviv

V roku 2022 bol Tel Aviv tretím najdrahším mestom na svete, no odvtedy skĺzol o niekoľko miest. Stojí za zmienku, že prieskum The Economist sa uskutočnil pred začiatkom konfliktu medzi Izraelom a Hamasom a publikácia uznáva, že to „ovplyvnilo výmenné kurzy v Izraeli a mohlo to sťažiť obstarávanie niektorých tovarov v Tel Avive, čo ovplyvnilo ceny“.

Tel Aviv Foto: SHUTTERSTOCK
NEPOUZ, Tel Aviv, more, dovolenka, pláž, Izrael Tel Aviv

9. Kodaň

K umiestneniu dánskeho hlavného mesta na zozname The Economist prispeli najmä tamojšie vysoké dane. V Kodani je na všetok tovar a služby uvalená 25-percentná daň s dodatočnými daňami na niektoré produkty, ako je tabak, alkohol a čokoláda.

Kodaň Foto: SHUTTERSTOCK
Dánsko, Kodaň, lode, člny, NEST1 NEPOUZI Kodaň

10. San Francisco

Druhé kalifornské mesto v prvej desiatke je jedným z najdrahších z hľadiska spotrebného tovaru a nehnuteľností – ceny domov v San Franciscu sú oveľa vyššie ako v iných amerických mestách. San Francisco od vlaňajška síce kleslo z ôsmeho miesta, no vzhľadom na jeho ťažké zotavovanie z pandémie sa môže stať cenovo dostupnejším.

San Francisco Foto: SHUTTERSTOCK
Golden gate bridge, most, San Francisco, San Francisco
cestovanie, dovolenka, cestovateľ, hipster, kufre, skateboard, batožina, mobil, leto, internet, sombrero, Čítajte viac 10 skvostov Európy, ktoré turisti najčastejšie podceňujú: Na 3. mieste je slovenské mesto chorvátsko Dubrovník Čítajte viac Chorvátskych aktivistov znepokojujú... Turisti! Čo žiadajú? Brooklyn Bridge, New York, most, Manhattan, most, Čítajte viac Top 20 'najinstagramovanejších' miest sveta za rok 2015

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #rebríček #The Economist #najdrahšia