Pokračovanie článku: Božské schody, tajomný portál do iného sveta... 7 neopozeraných miest, ktoré navštívite v Ríme za 3 dni

Prejdite po Svätých schodoch

V srdci Ríma, uprostred rušných ulíc a antických pamiatok, leží miesto hlbokého duchovného významu: Sväté schody alebo v taliančine „Scala Sancta“.

Toto uctievané miesto, ktoré sa nachádza v blízkosti Baziliky sv. Jána v Lateráne, priťahuje pútnikov a veriacich po stáročia a ponúka hmatateľné spojenie s posvätnou históriou kresťanstva.

Sväté schody sú považované za tie isté schody, ktoré viedli do pretória Pontského Piláta v Jeruzaleme, po ktorom údajne kráčal Ježiš Kristus počas procesu pred ukrižovaním.

Podľa tradície schody do Ríma priviezla svätá Helena, matka cisára Konštantína Veľkého, ktorá ich objavila počas svojej púte do Svätej zeme v 4. storočí.

Dnes sú Sväté schody umiestnené v špeciálne vybudovanej svätyni susediacej s Bazilikou sv. Jána v Lateráne. Na mramorové schody, zabalené v ochrannom dreve, vystupujú pútnici na kolenách ako akt oddanosti a pokánia. Každý krok je preniknutý hlbokou symbolikou, ktorá predstavuje Kristovu cestu k jeho ukrižovaniu a vykupiteľskú silu jeho obety.

Veriaci veria, že výstup na Sväté schody po kolenách je transformačným zážitkom, fyzickou a duchovnou púťou, ktorá ich približuje k výšinám.

Nespočetné množstvo pútnikov, od cisárov a pápežov až po obyčajných veriacich, vystúpilo po týchto posvätných schodoch počas storočí, hľadajúc útechu, odpustenie a milosť.

Vo Svätyni Svätých schodov sa nachádzajú aj relikvie a umelecké diela nesmierneho historického a náboženského významu. Návštevníci môžu preskúmať kaplnku svätého Vavrinca, zdobenú nádhernými freskami zobrazujúcimi výjavy z umučenia Krista, a obdivovať zložité mozaiky, ktoré zdobia steny.

Okrem svojho duchovného významu slúžia Sväté schody aj ako dojímavá pripomienka trvalého odkazu kresťanstva v Ríme. Ako jedno z najcennejších pútnických miest v meste naďalej vzbudzujú úctu a úctu a priťahujú návštevníkov zo všetkých kútov sveta.

V posledných rokoch sa vynaložilo úsilie na zachovanie a obnovu Svätých schodov, čím sa zabezpečilo, že budúce generácie budú môcť aj naďalej pociťovať ich hlboký význam.

Prostredníctvom prebiehajúcich projektov ochrany a vzdelávacích iniciatív je dedičstvo Svätých schodov chránené pre potomkov, čím sa zachováva ich úloha ako majáka viery a oddanosti v srdci Ríma.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #Rím