Západoslovenské múzeum má novú expozíciu o dejinách Trnavy

Bohatú minulosť prvého slobodného kráľovského mesta na území dnešného Slovenska dokumentuje nová expozícia Dejiny Trnavy, ktorú sprístupnili v Západoslovenskom múzeu v Trnave. Okrem klasických exponátov zo zbierok múzea je prostredníctvom moderných technológií jej súčasťou aj digitálny obsah.

29.03.2024 18:55
Trnava Foto:
Jednou z dominánt Trnavy je aj Dóm sv. Mikuláša.
debata

Dejiny Trnavy zaberajú priestory jednej chodby bývalého kláštora. „Expozíciu sme rozdelili do troch častí. Prvá dokumentuje osídlenie Trnavy do udelenia mestských výsad v roku 1238, ďalšiu časť sme venovali stredovekej Trnave, stredovekému Trnavčanovi a spôsobu jeho života. Ďalšia, najobsiahlejšia časť, je o Trnave v 16. až 18. storočí, kde sa venujeme napríklad Trnavskej univerzite, ktorá zásadne zmenila charakter mesta,“ povedala autorka expozície Lucia Duchoňová.

V novej expozícii o dejinách Trnavy nemôže chýbať kópia listiny kráľa Bela IV. s výsadami z roku 1238, richtárske žezlo, zvonček, pečatidlá, ale ani meč posledného kata a jeho vývesný štít. V štylizovanom hrobe je naištalovaná aj kostra človeka z 15. storočia, ktorá bola nájdená v objekte radnice. Vystavený je aj náhrobný kameň z archeologického výskumu pri Kostole sv. Michala v najstaršej časti mesta.

Podľa riaditeľky Západoslovenského múzea v Trnave Martiny Bocánovej bola pôvodná expozícia o Trnave odinštalovaná v roku 2018. Novú mohlo múzeum pripraviť vďaka finančnému príspevku Fondu na podporu umenia a Trnavského samosprávneho kra­ja.

Kombinácia klasických trojrozmerných predmetov a digitálneho obsahu môže podľa trnavského župana Jozefa Viskupiča osloviť všetky vekové kategórie návštevníkov vrátane detí.

„Je to aj také zadanie od nás, ako zriaďovateľa, aby inštitúcie prinášali aj nové spôsoby, postupy a riešenia,“ povedal Viskupič. Investovať čas aj peniaze do novej výstavnej expozície o Trnave bolo podľa neho správne rozhodnutie, pretože v Západoslovenskom múzeu by výstava o Trnave nemala chýbať.

debata chyba
Viac na túto tému: #Trnava #Západoslovenské múzeum