Urobí im poriadok Nemec? V slávnom talianskom meste bude kandidovať na starostu cudzinec

Bývalý riaditeľ svetoznámej florentskej galérie Uffizi, ktorý pochádza z Nemecka, sa dostal pod paľbu kritiky kvôli svojmu rozhodnutiu kandidovať na starostu Florencie. Informoval o tom The Guardian, podľa ktorého by víťazstvo Eikeho Schmidta, ktorý kandiduje v koalícii s krajne pravicovými stranami, mohlo byť veľkou ranou pre ľavicu.

21.04.2024 06:00
galéria Uffizi, Florencia, múzeum, taliansko Foto:
Galéria Uffizi vo Florencii.
debata

Schmidt, ktorý sa zaslúžil o modernizáciu galérie Uffizi, sa v prípade svojho zvolenia zaviazal riešiť problémy, ako je bezpečnosť a nadmerný turizmus v toskánskom hlavnom meste, ktoré bolo po viac ako tri desaťročia ľavicovou baštou.

Oznámenie, že sa bude uchádzať o kandidatúru v júnových voľbách – v koalícii zloženej z krajne pravicových strán Bratia Talianska premiérky Giorgii Meloniovej a Liga ministra dopravy Mattea Slaviniho a zo stredopravicovej strany Hore Talianska – ukončilo mesiace špekulácií.

"Od júla minulého roka, keď vyšlo najavo, že môj druhý mandát riaditeľa Uffizi nebol predĺžený, ma Florenťania zastavovali na ulici a nabádali ma, aby som kandidoval na starostu. Pýtal som sa ich, čo treba robiť lepšie a aké majú problémy, a postupom času som zhromaždil celý rad postrehov,“ povedal Schmidt.

Neapol, Pompeje, Taliansko
Video
Zdroj: Pixabay.com

„Viem, že Florencia má veľké problémy, od bezpečnosti až po nadmerný turizmus, ale degradácia a bezpečnosť sú tie hlavné,“ dodal.

Schmidt opustil Uffizi v decembri, aby nastúpil na štvorročný post riaditeľa múzea Capodimonte v Neapole. Uviedol, že požiada ministerstvo kultúry o povolenie na uvoľnenie z tejto funkcie, aby mohol viesť volebnú kampaň.

V prípade víťazstva by musel odstúpiť, ale v Neapole sa množia námietky proti jeho návratu do funkcie v prípade prehry.

Starosta Neapola Gaetano Manfredi povedal talianskej tlači, že je Schmidtovým rozhodnutím „zmätený“. „Návrat do funkcie po volebnej kampani, ktorá bude určite krvavá, by znamenal, že Schmidt stratí hodnotu nestrannosti, ktorú si autorita Capodimonte vyžaduje,“ povedal.

Matera Čítajte viac Najstaršie mesto Európy: Načo chovalo úhory a prečo sa stalo hanbou celej krajiny?

Predseda regionálnej vlády Kampánie Vincenzo De Luca uviedol, že Schmidtov krok považuje za „urážlivý pre Neapol, Kampániu a pre svetovú kultúru v našej krajine“.

Schmidtova kandidatúra vo Florencii znamená skutočnú výzvu pre ľavicové strany, ktoré v posledných rokoch v niekoľkých kľúčových mestách širšieho Toskánska stratili pozície v prospech pravicovej koalície.

Podľa marcového prieskumu verejnej mienky Schmidt zaostával za stredoľavou kandidátkou na starostku Sarou Funarovú iba o osem percentných bodov.

Bologna, Taliansko Čítajte viac Milujete Taliansko, ale neznášate davy? Tu je 5 alternatív k preplneným Benátkam či Florencii

Politik Giovanni Donzelli zo strany Bratia Talianska povedal, že Schmidtova kandidatúra je „zlou správou pre ľavicu“.

To, že Schmidt kandiduje s pravicovou koalíciou, je podľa denníka The Guardian trochu ironické vzhľadom na to, že toto zoskupenie voči nemu a ďalším zahraničným riaditeľom kľúčových talianskych kultúrnych inštitúcií v minulosti často prejavovalo výslovné antipatie.

Taliansky minister kultúry Gennaro Sangiuliano, ktorý vlani vyhlásil, že mu pripadá „zvláštne“, že na najvyšších postoch je toľko cudzincov, teraz označil Schmidtovu kandidatúru za „čin, ktorý posilňuje jednotného ducha Európy“.

Ponte Vecchio, Florencia, Taliansko Čítajte viac Starý most: Vynašli na ňom bankrot, no kto ho postavil, je dodnes záhadou
debata chyba
Viac na túto tému: #Neapol #starosta #florencia #Uffizi