Zverejnili rebríček najnudnejších miest na svete: Bratislava je vraj malomestská a bez života. Ako obstála?

Vo svete prekypujúcom pulzujúcimi metropolami a rušnými centrami existujú mestá, ktoré zrejme predstavujú presný opak. Podľa cestovateľov sa v nich nájdu len tiché ospalé uličky, zabudnutné nevzhľadné predmestia a stojaté vody kultúry. Na svete je rebríček, ktorý zoradil destinácie predstavujúce všetko len nie príťažlivosť. V pochybnom rebríčku sa objavilo aj slovenské hlavné mesto.

21.05.2024 06:00
Bratislava, mobil, žena, most SNP Foto:
Ilustračné foto.
debata (22)

Na svete je okolo 10 000 miest, o väčšine v živote nebudeme počuť nič. Neznamená to však, že by boli nezaujímavé, len sú jednoducho mimo zabehnutých turistických trás, alebo sú príliš malé, aby sa o nich písalo. Každé z nich má však celkom určite niečo výnimočné.

Preto rebríček, ktorý sa odvážne pokúsil zoradiť najnudnejšie mestá sveta podľa poradia ich nezáživnosti, šliapol poriadne vedľa. Slovákov sa tento počin určite dotkne, keďže v desiatke sa objavila aj Bratislava.

Víťazom, teda najnudnejším mestom planéty, sa stalo mesto Lubbock v severozápadnom Texase v USA. Z celej Európy je podľa tvorcov rebríčka The World Bucket List práve slovenská metropola, ktorú zaradili na celkové tretie miesto.

Jedlo v útlom detstve môže mať dlhodobý efekt na vývoj dieťaťa Čítajte viac Obľúbená talianska reštaurácia vykázala deti od stola. Je to OK či diskriminácia?

Petrohrad aj Pisa

Lubbock, ktorému prisúdili prvenstvo, zasa vraj stelesňuje esenciu štátu Texas, ale chýba mu typický texaský nádych. Rozľahlé pláne a nedostatok výrazných atrakcií z neho robia mesto rutiny.

Na druhom miesta sa umiestnil Petrohrad, ale nie je ruský. Ide o amerického menovca a autori rebríčka si myslia, že St. Petersburg na Floride si svoje miesto v rodine nudných zaslúži. „Zatiaľ čo samotný štát Florida je synonymom slnka a vzrušenia, mesto St Petersburg nadšenie neodzrkadľuje. K jeho umiestneniu prispieva atmosféra dôchodcovskej komunity a nedostatok rôznych atrakcií,“ hodnotia autori.

Talianske historické mesto známe naklonenou vežou by človek na zozname nudy nečakal. „Zatiaľ čo Pisa je nepochybne známa svojou ikonickou šikmou vežou, zvyšok mesta sa márne snaží upútať návštevníkov. Po nasnímaní obligátnej snímky veže sa turisti často ocitnú v nenaplnenej túžbe po pútavejších atrakciách. Vďaka tomu, že sa Pisa spolieha na jedinú ikonickú pamiatku, mestu chýba rozmanitosť potrebná na boj proti nálepke jedného z nudnejších miest v Taliansku,“ hodnotia autori rebríčka.

Veža. A čo ďalej? Foto: SHUTTERSTOCK
Pisa, Taliansko, šikmá veža v Pise, turisti, fotenie, Veža. A čo ďalej?

Hatfield, malé mesto v Hertfordshire v Anglicku, zostáva na globálnej scéne často nepovšimnuté. Jeho nedostatok pozoruhodných atrakcií a obmedzené kultúrne ponuky prispievajú k jeho povesti nudnej destinácie. Hatfield vyhovuje skôr obyvateľom, ktorí hľadajú pokojný život, než turistom hľadajúcim vzrušujúce zážitky.

Niečo pre milovníkov pokoja

Hlavné mesto Fínska je známe pre svoju pokojnú atmosféru, ale práve tento aspekt môže byť nevýhodou pre tých, ktorí hľadajú živší mestský zážitok. Helsinkám chýba rušná energia a rozmanité atrakcie, ktoré nájdete v iných európskych hlavných mestách, vďaka čomu je destináciou vhodnejšou pre tých, ktorí oceňujú komornejšie prostredie pred rušným mestským životom.

Fínsko, Helsinki Foto: SHUTTERSTOCK
Fínsko, Helsinki, katedrála Uspenski, NEST1 NEPOUZI Fínsko, Helsinki

Birmingham sa napriek svojmu priemyselnému dedičstvu často ocitá na zoznamoch nudných miest. K jeho reputácii prispieva nedostatok ikonických pamiatok a živá kultúrna scéna. Aj keď mesto urobilo pokroky v regenerácii, stále má problém zbaviť sa nálepky nudnej destinácie, najmä v porovnaní so živou atmosférou v iných britských mestách.

Santiago, mesto zasadené do ohromujúcej krajiny Čile, sa nachádza na zozname najnudnejších miest na svete napriek prírodným krásam, ktoré ho obklopujú. „Santiagu chýba pulzujúci tep, aký sa vyskytuje v iných juhoamerických metropolách, čo z neho robí ideálne miesto pre tých, ktorí hľadajú pomalšie tempo,“ uvádzajú autori.

Mesa v Arizone si zaisťuje miesto v zozname napriek teplému púštnemu podnebiu. Mese chýba pútavá energia, ktorá charakterizuje mnohé ďalšie mestá v regióne. Absencia pozoruhodných atrakcií z neho robí útočisko pre tých, ktorí nachádzajú útechu v pokoji a tichej, menej dobrodružnej existencii.

Na desiatom mieste zoznamu je Ottawa, ktorá je známa svojím politickým významom, no chýba jej živá príťažlivosť, ktorú možno nájsť v iných kanadských drahokamoch. K jeho hodnoteniu prispieva množstvo vládnych budov a nedostatok živých atrakcií. Zatiaľ čo Montreal, Toronto, Whistler a Vancouver žiaria, Ottawa je popri nich vraj trochu plochá.

zlato, zlatokop, rieka, ryžovanie zlata, Čítajte viac 'Turistika' minulosti: Pred 120 rokmi zažil Klondike poslednú veľkú zlatú horúčku

Bratislava je vraj bez života

A čo hovoria autori rebríčka na slovenské hlavné mesto? „Bratislava má vďaka svojmu historickému starému mestu svoj šarm, no svojou malomestskosťou prispieva k svojej povesti jednej z menej živých európskych metropol,“ píšu autori rebríčka.

Na Bratislave im prekáža obmedzený počet hlavných atrakcií a uvoľnenejšie tempo. Práve tieto faktory vraj z neho robia mesto, ktoré nemusí uspokojiť túžbu po vzrušení, ktorú niektorí cestovatelia hľadajú v hlavnom meste.

Najnudnejšie miesta na Zemi

  1. Lubbock, Texas, USA
  2. St Petersburg, Florida, USA
  3. Bratislava Slovensko
  4. Pisa, Taliansko
  5. Hatfield, Spojené kráľovstvo
  6. Helsinki, Fínsko
  7. Birmingham, Spojené kráľovstvo
  8. Santiago, Čile
  9. Mesa, Arizona
  10. Ottawa, Kanada
ženy, šepkanie, prekvapenie, klebety Čítajte viac 6 krajín, kde sa najľahšie stanú turistom trapasy: Na toto si dávajte veľký pozor Grado, mesto, kanál, Taliansko, Čítajte viac Milujete Taliansko? Toto sú 4 najväčšie chyby, ktorých sa môžete v krajine dopustiť Chorvátsko, Dubrovník, Čítajte viac Najluxusnejšie mestá sveta: Hviezdia európske destinácie, 10. je Dubrovník

© Autorské práva vyhradené

22 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #rebríček #nuda