Jedným z nešťastných je aj holandský Amsterdam, ktorý sa posledne uchyľuje k veľmi netradičným formám boja proti nad-turizmu, napríklad zavedením kvízu, ktorý má odhaliť, či sa prichádzajúci nechystajú do mesta len kvôli Uličke červených lucerien a dostupnej marihuane.

Najnovšie sa v rámci boja proti masovému cestovnému ruchu v meste rozhodol nepovoliť výstavbu nových hotelových budov, informuje CNN.
„Chceme urobiť a udržať mesto obývateľné pre obyvateľov a návštevníkov. To znamená: žiadny nadmerný turizmus, žiadne nové hotely a nie viac ako 20 miliónov prenocovaní turistov v hoteloch ročne,“ uvádza sa vo vyhlásení miestnych úradov.
Nový hotel v Amsterdame možno postaviť len vtedy, ak sa zatvorí iný hotel, ak sa nezvýši počet miest na spanie a ak bude nový hotel lepší – napríklad udržateľnejší.
Pravidlo sa však nevzťahuje na nové hotely, ktoré si už zabezpečili povolenie.
Predošlé zákazy
Mesto sa aktívne snaží obmedziť počty turistov, ktoré sa pohybujú v miliónoch ročne, najmä odrádzaním od sexuálneho a drogového turizmu.
Toto je najnovšie zo série opatrení, ktoré holandské hlavné mesto prijalo na zmiernenie problému. Minulý rok amsterdamská radnica zakázala príjazd výletných lodí a zatvorila svoj výletný terminál.
Mesto tiež zakázalo používanie marihuany vo verejných priestoroch v Štvrti červených svetiel a zrušilo prehliadky so sprievodcom, ktoré prechádzali okolo výkladov sexuálnych pracovníčok.
Podľa nariadenia z roku 2021 nazvaného „Amsterdamský cestovný ruch v rovnováhe“ je mestská rada „povinná zasiahnuť“, keď počet turistov dosiahne 18 miliónov ľudí ročne.
Drahé mesto
Podľa výročnej správy Post Office Travel Money sú najdrahšími mestami Európy pre turistov práve Amsterdam a Benátky. Rastúce náklady na ubytovanie v dôsledku nedostatku lôžok prispeli v týchto mestách k zvýšeniu nákladov.
Náklady na ubytovanie vzrástli o 20 percent v 15 z 20 skúmaných miest, obzvlášť prudký nárast zaznamenali v Amsterdame (104 percent), Barcelone (67 percent) a Paríži (62 percent).


