Krajina, kde je 9 miliónov prázdnych domov: Dediči ich núkajú aj zadarmo

Nové údaje ukazujú, že takmer 14 percent všetkých domov v Japonsku je prázdnych. Prebytok nehnuteľností priťahuje rastúci záujem cudzincov, napísal The Guardian. Vládne údaje ukazujú, že počet prázdnych domov k októbru 2023 vzrástol od predchádzajúceho prieskumu v roku 2018 o viac ako pol milióna.

11.05.2024 07:00
debata

Podstatou problému je vyľudňovanie vidieka v kombinácii s tým, že mnohí z tých, ktorí takéto nehnuteľnosti zdedia, v nich nemôžu alebo nechcú bývať, renovovať ich alebo ich dokonca zbúrať.

Ani mestá nie sú imúnne a v mestských oblastiach sa nachádzajú státisíce dlhodobo prázdnych domov.

Deväť miliónov prázdnych nehnuteľností predstavuje takmer 14 percent všetkých domov v Japonsku, aj keď skutočný počet môže byť vyššia.

Výskumný ústav Nomura odhaduje, že existuje takmer 11 miliónov prázdnych domov a do desiatich rokov by ich celkom mohlo byť až 30 percent.

Viac ako 4,4 milióna skúmaných nehnuteľností je možné prenajať – sú však dlhodobo prázdne a väčšinou sa nachádzajú mimo hlavných populačných centier. Stav viac ako 3,8 milióna objektov nie je známy a iba 330 000 z deviatich miliónov bolo určených na predaj.

Predaj, prenájom, darovanie

Prázdne pozemky sú v Japonsku zaťažené vyššími daňami ako pozemky so stavbami, čo zvyšuje finančnú záťaž spojenú s búraním starých domov a vedie niektorých ľudí k tomu, že sa vyhýbajú dedeniu nehnuteľností.

Medzi cudzincami však rastie záujem o tento prebytok prázdnych nehnuteľností, najmä o tradičné domy, ponúkajúce možnosť lacného a neobvyklého ubytovania, prázdninových domov alebo prenájmu turistom.

Hana Sakataová a jej manžel sa prostredníctvom svojej spoločnosti New Heritage venujú renovácii a prenájmu domov už takmer desať rokov, pričom začali s prázdninovým domom na polostrove Izu, ktorý bol prázdny a schátraný.

znečistenie, odpad, plasty, smetisko, smeti Čítajte viac Najšpinavšie mestá: Ako smog obmedzuje bežné životy miliónov?

Tradičný dom v dedine v hornatom Nagane získali po tom, čo sa jeho časť zrútila pod ťarchou neodprataného snehu, zatiaľ čo jeho starší majiteľ bol v opatrovateľskom zariadení.

Náklady na vrátenie bývalej slávy takýmto nehnuteľnostiam sú však obrovské, varuje Sakataová, ktorá sa s projektom tradičného domu stále stretáva.

„V súčasnej dobe sa najmä medzi cudzincami šíri veľký humbuk o tom, že tieto gigantické statky sú v Japonsku k dispozícii veľmi lacno alebo zadarmo. Ale je to obrovský záväzok a nie je veľa dodávateľov, ktorí by ich dokázali opraviť – tradičné tesárske zručnosti vymierajú,“ hovorí.

Demografický pokles

Napriek tomu je záujem zahraničných turistov o pobyt v tradičných japonských ubytovacích zariadeniach vysoký a dopyt v súčasnej dobe prevyšuje ponuku, poznamenáva Sakataová.

Jen, ktorý sa voči hlavným menám pohybuje na niekoľkoročných minimách, prispel k rozmachu cestovného ruchu, ktorý v marci zaznamenal rekordný počet troch miliónov zahraničných návštevníkov.

Japonsko nie je zďaleka jedinou krajinou, ktorá zápasí s demografickým poklesom. V susednej Južnej Kórei klesla v minulom roku pôrodnosť na jednu ženu na rekordné minimum 0,72 dieťaťa, čo je výrazne pod hodnotou 1,26 dieťaťa, ktorú Japonsko zaznamenalo v roku 2022.

Singapur aj Taiwan tiež klesli pod jedno dieťa na ženu, zatiaľ čo miera pôrodnosti v USA je tiež najnižšia za posledných sto rokov.

bytovka, Regent International, Čína Čítajte viac Z tejto bytovky sa nevychádza: 30 000 obyvateľov žije v betónovom megadome bez súkromia
debata chyba
Viac na túto tému: #Japonsko