Toto je už raj? Ročný nájom domu stojí v tomto meste len 1 euro. Ale musíte byť katolík a denne sa modliť za...

V srdci nemeckého Augsburgu leží jedinečný dôkaz histórie a sociálneho blahobytu, ktorý vzdoroval neúprosnému pochodu času a inflácie: Fuggerei. Táto očarujúca enkláva, ktorú založil v roku 1520 Jakob Fugger The Rich, je najstarším komplexom sociálneho bývania na svete, ktorý je stále v prevádzke. Je pozoruhodné, že jeho nájomné zostalo nezmenené už viac ako 500 rokov, pričom obyvateľov stojí len 1 euro ročne, čo je suma, ktorá sa rovná pôvodnému ročnému poplatku jednému rýnskemu guldenu.

05.06.2024 06:00
Fuggerei, Augsburg, mesto, ulica, Nemecko Foto:
Fuggerei
debata

Nadácia vizionárov

Jakob Fugger, bohatý obchodník a bankár, založil Fuggerei s vizionárskym filantropickým cieľom: poskytnúť dostupné bývanie pre chudobných katolíckych občanov Augsburgu. Jeho iniciatíva bola prelomová a vytvorila sebestačné spoločenstvo, ktoré dodnes prosperuje.

Komplex bol zamýšľaný ako charitatívny čin, ktorý zaistil, že tí menej šťastní môžu žiť dôstojne, a svojmu účelu zostal verný počas storočí.

romanticka cesta bavorsko nemecko Čítajte viac 10 zaujímavostí o Nemecku: Tušili ste o tom?

Architektonické kúzlo

Fuggerei, často označovaný ako „mesto v meste“, pozostáva zo 67 domov so 142 bytmi, všetky zasadené do jeho opevnených múrov.

Architektúra odráža stredoveké kúzlo zo začiatku 16. storočia s malebnými budovami obloženými viničom a úzkymi dláždenými uličkami.

Každý apartmán, hoci je skromný, je dobre udržiavaný a zahŕňa moderné vybavenie, pričom si zachováva svoj historický charakter.

Fuggerei má tiež kostol, múzeum a centrálne námestie, ktoré medzi obyvateľmi podporuje silný zmysel pre komunitu.

Nadčasové podmienky prenájmu

Nájomné, prekvapivo, zostáva na 1 euro ročne, doplnené o tri denné modlitby za rodinu Fuggerovcov – trvalá tradícia, ktorá ctí ustanovenie zakladateľa.

Potenciálni obyvatelia musia spĺňať špecifické kritériá: musia byť katolíckeho vierovyznania, musia preukázať finančnú potrebu a musia sa zaviazať k modlitbe komunity.

Tento jedinečný model sociálneho bývania zvýrazňuje trvalé dedičstvo Fuggerovej dobrosrdečnosti a ponúka ostrý kontrast k rastúcim životným nákladom moderného sveta.

kamarátky, stretnutie, priateľstvo, ženy Čítajte viac Najmenej priateľské národy? Na vrchole rebríčka sú hneď dvaja susedia Slovenska

Život vo Fuggerei

Život vo Fuggerei nie je len o cenovo dostupnom bývaní; stelesňuje životný štýl nasiaknutý tradíciou a komunitným duchom.

Obyvatelia často hovoria o hlbokom pocite spolupatričnosti a vďačnosti. Nízke nájomné znižuje finančnú záťaž a umožňuje im pohodlne a dôstojne žiť.

Komunitné aktivity, zdieľané priestory a vzájomná podpora sú integrálnymi aspektmi tamojšieho života, pričom podporujú súdržné a inkluzívne prostredie.

Udržanie dedičstva

Pokračujúca prevádzka Fuggerei je financovaná kombináciou vstupných poplatkov od návštevníkov, darov a starostlivého riadenia nadácie rodiny Fuggerovcov.

Komplex každoročne priťahuje tisíce turistov, ktorých láka jeho historický význam a pútavý príbeh jeho založenia.

Návštevníci si môžu prezrieť múzeum, zachovaný pôvodný byt a dozvedieť sa o histórii Fuggerei a filantropickej vízii jeho zakladateľa.

Bunker Čítajte viac Hitlerov Vlčí brloh: Niekdajšie nacistické bunkre sú dnes magnetom na turistov

Výzvy do budúcna

Udržiavanie Fuggerei nie je bez problémov. Zabezpečenie údržby storočných budov a zároveň integrácia moderných vymožeností si vyžaduje veľkú starostlivosť a značné zdroje.

Rodina Fuggerovcov a správa Fuggerei sa však zaviazali zachovať tento historický skvost, pričom potreby súčasného bývania vyvážia zachovaním jeho bohatého dedičstva.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #katolíci