Benátky zarobili za mesiac na vstupnom už 1 milión, prečo sa domáci proti nemu stále búria?

Benátky si povedali, že nadturizmus, ktorý valcuje ich mesto a neúmerne dvíha ceny bývania, ktoré sa následne stáva nedosiahnuteľné pre domácich, treba regulovať. A tak mesto na kanáloch 25. apríla spustilo systém vstupných poplatkov pre jednodňových výletníkov. Skúšobná doba pre tento poplatok sa stanovila na 29 dní v máji, júni a júli – vrátane víkendov a štátnych sviatkov.

22.05.2024 09:12
NEPOUZ, Benátky, Taliansko - Shutterstock.jpg Foto:
Benátky, Taliansko
debata

Mnohí obyvatelia Benátok však kritizujú vstupné ako neúčinnú zbraň pri kontrole počtu návštevníkov a zároveň odsúdili mestskú radu za prehliadanie kritických otázok, ako je bývanie.

Protesty a zmätok

Zavedenie poplatku 25. apríla sa stretlo s protestmi obyvateľov a zmätkami zo strany turistov, píše Euronews.

Jedným z kľúčových nedorozumení bolo, že hoci návštevníci, ktorí plánujú v Benátkach aj nocovať, sú od nového vstupného oslobodení, no aj tak sa musia do systému zaregistrovať.

Ostatní návštevníci sa zasa sťažovali na ťažkú orientáciu na registračnej webovej stránke a zdĺhavý nákup lístka. Na to mesto reagovalo povolaním pomocníkov, ktorí pri termináloch turistom s kúpou pomáhali, chaos sa tým však neodstránil.

Cinque Terre, Taliansko
Video
Zdroj: Pixabay

Záťaž aj pre zamestnancov

Kritici vstupného tiež tvrdia, že je mimoriadne nepraktické, aby QR kód museli používať aj študenti a ľudia, ktorí do mesta cestujú denne za prácou.

Exstarosta Benátok Massimo Cacciari označil poplatok za „absurdný“ a odkázal turistom, aby neplatili, pretože je v rozpore so slobodou pohybu.

A to všetko napriek tomu, že za prvých 11 dní od zavedenia turistickej dane zarobili Benátky 1 milión eur.

Predalo sa 195 000 vstupeniek

Vstupné je momentálne stanovené na 5 € a platí pre jednodňových návštevníkov s výnimkami pre obyvateľov regiónu Veneto, študentov a deti do 14 rokov.

Za prvých 11 dní platnosti návštevníckeho poplatku – od 25. apríla do 5. mája – mesto predalo 195 000 vstupeniek a celkovo sa tak vyzbieralo 977 430 eur.

Suma výrazne prekonala očakávania, ale stále je nižšia ako náklady na zriadenie online rezervačného systému, informačné kampane a kontroly vstupeniek, ktoré podľa talianskych novín Corriere della Sera predstavujú 3 milióny eur.

Po uplynutí skúšobnej doby môže byť poplatok zvýšený na 10 € za deň. Tým, ktorí sa pokúsia navštíviť mesto bez lístka, hrozia pokuty až do 300 eur.

koláž, Taliansko, Chorvátsko Čítajte viac Chorvátsko vs. Taliansko: Odveká dilema dovolenkárov! Máme návod, ako ju vyriešiť

Vstupné do Benátok neznížilo počet turistov

Najväčším problémom mesta na kanáloch je však to, že zavedenie vstupného vôbec počet turistov v uliciach nepreriedilo, a tak ho mnohí označujú za neúspešné.

Dňa 19. mája 2024 bolo na vstup prihlásených 70 000 turistov. Pre porovnanie – minulý rok, 2. júna, keď je v Taliansku štátny sviatok, bolo zaregistrovaných 65 000.

Ako sa plateniu vyhnúť?

Britské noviny The Guardian zistili, že priaznivci benátskeho futbalového tímu môžu navštevovať zápasy v meste bez toho, aby museli platiť 5 eur.

Iný spôsob je, že máte v meste známeho. Domáci môžu svoj QR kód poskytnúť turistom, aby sa poplatku vyhli.

Aktivisti údajne už vytvorili aj neoficiálnu webovú stránku na zdieľanie kódov výletníkom.

Zlomatka v Italii Čítajte viac Zbalila deti a presťahovala sa do Kalábrie: Tereza vymenila hektiku za dolce vita, na Insta búra predsudky

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #Benátky