Mnohí obyvatelia Benátok však kritizujú vstupné ako neúčinnú zbraň pri kontrole počtu návštevníkov a zároveň odsúdili mestskú radu za prehliadanie kritických otázok, ako je bývanie.
Protesty a zmätok
Zavedenie poplatku 25. apríla sa stretlo s protestmi obyvateľov a zmätkami zo strany turistov, píše Euronews.
Jedným z kľúčových nedorozumení bolo, že hoci návštevníci, ktorí plánujú v Benátkach aj nocovať, sú od nového vstupného oslobodení, no aj tak sa musia do systému zaregistrovať.
Ostatní návštevníci sa zasa sťažovali na ťažkú orientáciu na registračnej webovej stránke a zdĺhavý nákup lístka. Na to mesto reagovalo povolaním pomocníkov, ktorí pri termináloch turistom s kúpou pomáhali, chaos sa tým však neodstránil.
Záťaž aj pre zamestnancov
Kritici vstupného tiež tvrdia, že je mimoriadne nepraktické, aby QR kód museli používať aj študenti a ľudia, ktorí do mesta cestujú denne za prácou.
Exstarosta Benátok Massimo Cacciari označil poplatok za „absurdný“ a odkázal turistom, aby neplatili, pretože je v rozpore so slobodou pohybu.
A to všetko napriek tomu, že za prvých 11 dní od zavedenia turistickej dane zarobili Benátky 1 milión eur.
Predalo sa 195 000 vstupeniek
Vstupné je momentálne stanovené na 5 € a platí pre jednodňových návštevníkov s výnimkami pre obyvateľov regiónu Veneto, študentov a deti do 14 rokov.
Za prvých 11 dní platnosti návštevníckeho poplatku – od 25. apríla do 5. mája – mesto predalo 195 000 vstupeniek a celkovo sa tak vyzbieralo 977 430 eur.
Suma výrazne prekonala očakávania, ale stále je nižšia ako náklady na zriadenie online rezervačného systému, informačné kampane a kontroly vstupeniek, ktoré podľa talianskych novín Corriere della Sera predstavujú 3 milióny eur.
Po uplynutí skúšobnej doby môže byť poplatok zvýšený na 10 € za deň. Tým, ktorí sa pokúsia navštíviť mesto bez lístka, hrozia pokuty až do 300 eur.
Čítajte viac Chorvátsko vs. Taliansko: Odveká dilema dovolenkárov! Máme návod, ako ju vyriešiťVstupné do Benátok neznížilo počet turistov
Najväčším problémom mesta na kanáloch je však to, že zavedenie vstupného vôbec počet turistov v uliciach nepreriedilo, a tak ho mnohí označujú za neúspešné.
Dňa 19. mája 2024 bolo na vstup prihlásených 70 000 turistov. Pre porovnanie – minulý rok, 2. júna, keď je v Taliansku štátny sviatok, bolo zaregistrovaných 65 000.
Ako sa plateniu vyhnúť?
Britské noviny The Guardian zistili, že priaznivci benátskeho futbalového tímu môžu navštevovať zápasy v meste bez toho, aby museli platiť 5 eur.
Iný spôsob je, že máte v meste známeho. Domáci môžu svoj QR kód poskytnúť turistom, aby sa poplatku vyhli.
Aktivisti údajne už vytvorili aj neoficiálnu webovú stránku na zdieľanie kódov výletníkom.
Čítajte viac Zbalila deti a presťahovala sa do Kalábrie: Tereza vymenila hektiku za dolce vita, na Insta búra predsudky