„Španielsky Mykonos“ hrozí, že už žiadnych turistov nevpustí

Mesto Binibeca Vell, v ktorom žije asi tisícka obyvateľov, typické svojimi nízkymi bielymi budovami, úzkymi kamennými uličkami a labyrintovými schodiskami, je prezývané Mykonos Menorky. A je tu ešte jedna charakteristika, ktorú baleárske mesto zdieľa s gréckym rajom: nekontrolovateľný počet návštevníkov. S počtom a správaním turistov má posledne vážne problémy. Tí pravidelne vstupujú do súkromných domov, kradnú domácim veci či vyliezajú na balkóny.

23.05.2024 08:00
debata

Miestne združenie majiteľov domov zaviedlo nové pravidlá pre návštevníkov. Napríklad návštevné hodiny.

Binibeca Vell leží neďaleko južného cípu ostrova Menorca a každý rok ho navštívi viac ako 800 000 turistov, ktorí si chcú odfotiť toto malebné miesto, repliku autentickej rybárskej dediny zo 60. rokov 20. storočia.

Podľa miestnej spravodajskej stránky Mallorca Daily Bulletin Rada Menorky a Mestská rada Sant Lluís poskytujú obyvateľom ročne niečo vyše 25 000 eur na financovanie údržby ich domov a zabezpečenie vzhľadu dediny ako z pohľadnice. Lenže dedina nie je prázdny skanzen a domáci sa pýtajú, čo z toho majú oni.

Pretože čo je pre turistov skvelým zážitkom, je pre obyvateľov neustále rušenie hlukom a odpadky pokrývajúce ulice, píše Euronews.

Binibeca je na svojej webovej stránke opísaná ako „kondominium v súkromnom vlastníctve“ a združenie vlastníkov bytov chce dať najavo, že ide o rezidenčný projekt.

„[Turisti] vošli do domov, sedeli na stoličkách, brali si veci, liezli nám do izieb, popíjali na terase,“ povedal minulý mesiac jeden z obyvateľov pre spravodajskú webovú stránku ElDiario.es.

Hlasovanie rozhodne

Organizácia, ktorá zastupuje 195 majiteľov domov Binibeca Vell, však priamo neobviňuje turistov. Chybu vidí podľa The Guardian na strane úradov, ktoré nedokázali zaviesť predpisy na zabezpečenie blaha obyvateľov.

Skupina preto vzala veci do vlastných rúk a stanovila plán návštev. Od začiatku mája žiada, aby ľudia navštevovali ich mesto len medzi 11. a 20. hodinou a vymenuváva tiež nevhodné správanie.

Stále je však na stole aj možnosť, že sa mestečko pre turistov úplne uzavrie. Ak bude rušivé správanie pokračovať, môže pristúpiť k radikálnemu riešeniu. Hlasovať o tejto alternatíve sa bude v auguste.

dovolenka, more, prázdniny, Korfu, Grécko, plachetnica, jachta Čítajte viac Okolo Španielska sa deje niečo podivné (a desivé): Lodiam hrozí nečakané nebezpečenstvo Kalymnos, Grécko, dovolenka, cestovanie, more, Čítajte viac Žiadne Turecko. Najlacnejšia dovolenka bude toto leto na gréckom ostrove, oplatí sa aj Španielsko jedlo, muž, tanier, burger Čítajte viac Nový McDonald's otvorili uprostred poľa a bez elektriny: Komu vlastne chcú servírovať burgre?

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #turisti #Španielsko #turizmus #Menorka