Návštevníci zoo sa šokovaní pýtajú, prečo nechali mŕtve mláďa vo výbehu celé mesiace

Správanie zvierat je v mnohých prípadoch veľmi podobné tomu ľudskému. Aj oni majú city a dokážu vyjadrovať radosť, ale aj smútok.

24.05.2024 06:00
debata

Návštevníkom zoologickej záhrady v Španielsku sa celé mesiace naskytal pri pavilóne šimpanzov srdcervúci pohľad: opičia mama so sebou všade nosila svoje mŕtve mláďa, z rúk ho nepustila ani na okamih. Ľudia sa preto pýtali vedenia zoo, prečo to dovolila, píše CBS.

Vysvetlenie

Smútiaca šimpanzia matka menom Natalia porodila asi pred tromi mesiacmi v Bioparc Valencia mláďa, ktoré však o niekoľko dní neskôr zomrelo, uviedol pre Reuters generálny riaditeľ zoo Miguel Casares.

„Odvtedy ho všade nosí,“ povedal Casares. „Toto správanie bolo opísané u šimpanzov nielen v zoologických záhradách, ale aj vo voľnej prírode,“ dodal.

Opica Natalia sa so smrťou svojho potomka nevedela rýchlo vysporiadať, a tak ho všade so sebou nosila a nedokázala sa od neho odlúčiť.

Pohľad na mŕtve zviera však bol pre návštevníkov šokujúci, uviedli predstavitelia zoo. „Akonáhle im vysvetlíme, prečo sme mŕtve mláďa matke nechali, pochopia,“ vysvetlil Casares.

NEPOUZ, medveď, zoo Čítajte viac Škandál, či omyl? Ľudia obvinili zoo, že namiesto medveďov ukazuje hercov v kožuchoch, pozrite si video

Vedia, že už nežije

Podľa agentúry Reuters prišla Natalia o bábätko aj v roku 2018. Predsta­vitelia zoo ju pozorne sledujú s tým, že treba rešpektovať jej proces smútku.

Šimpanzy smútia podobným spôsobom ako ľudia, ktorí zdieľajú asi 98 % svojich génov s primátmi. Výskum publikovaný v roku 2010 zistil, že ľudoopy prejavujú „vysoko vyvinuté vedomie smrti“.

V jednej štúdii vedci pozorovali, že šimpanzie matky, ktorých mláďatá zomreli, stále nosili a upravovali bezvládne telá svojich detí takmer 70 dní.

ZOO, ohrozen druh, leopard Čítajte viac Chceli to ututlať! Zo zoo parku utiekli tri leopardy, chytiť sa podarilo len dva vlk Čítajte viac Trapas? Blamáž? Lapsus? Zoo namiesto vlka vystavovala psa Panda veľká Čítajte viac Prvým obyvateľom najstaršej zoo na svete bol slon. Dnes viedenská záhrada ukazuje 700 druhov a láka aj v zime

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Španielsko #smútok #opica #zoo #Valencia #šimpanz