"Zoznam prisťahovalcov"? To je fašizmus! hovoria zdesení cudzinci v turistickom raji

Mnohé oblasti Španielska sa potýkajú s problémom masovej turistiky.

25.05.2024 08:00
debata

Baleárske ostrovy zažívajú veľké prostesty domácich proti neriadenej „invázii“ dovolenkárov, ale nadturizmus robí starosti aj na pevnine.

Najnovšie protituristickí demonštranti požadujú, aby Španielsko vytvorilo „zoznam cudzincov“ s cieľom nájsť prisťahovalcov, píše Express.

Výzvy na registráciu jedna z prisťahovalcov, ktorých sa opatrenie môže týkať, to označila za „trochu fašistické“.

pláž, more, Španielsko, Costa del Sol, Costa Brava, dovolenka, cestovanie Čítajte viac Princezná Diana sa v ňom skrývala pred verejnosťou. Obľúbený hotel celebrít znova otvorili, takto teraz vyzerá

Platforma na zníženie počtu turistov

Aktivisti pracujúci na riešení masového turizmu v Girone, meste v Katalánsku na severovýchode krajiny, vyzvali miestnu radu, aby zariadila sčítanie cudzincov.

Tento krok je jedným z viacerých opatrení, ktoré chce skupina s názvom „Platforma na zníženie počtu turistov v Girone“ zaviesť v meste na boj proti nadmernému turizmu.

Medzi ďalšie návrhy patria hliadky na riešenie nelegálneho ubytovania turistov a zníženie celkovej návštevnosti mesta, ktoré ročne navštívi milióny návštevníkov.

Grécko, Santorini, ostrov, domy, more, Čítajte viac „Španielsky Mykonos“ hrozí, že už žiadnych turistov nevpustí

Cudzí miestnej kultúre

Podľa miestnej spravodajskej stránky Catalan News aktivisti veria, že Girona dosiahla svoj „limit“ z hľadiska počtu turistov – a hoci niektorí ľudia z toho mali úžitok, pre miestnych to bol „rozsudok smrti“.

Olive Press, miestna spravodajská agentúra, uvádza, že aktivisti prišli s myšlienkou zoznamu cudzincov preto, že prisťahovalci sú „cudzí“ miestnej kultúre.

Tento krok vyvolal zúrivosť medzi potenciálnymi turistami aj tými, čo pochádzajú z iných krajín a dlhodobo žijú v Španielsku.

Čo to má spoločné s cestovným ruchom?

Jedna osoba opísala na platforme X, predtým známej ako Twitter, svoje pocity: „Zoznam cudzincov? Čo to má spoločné s cestovným ruchom? Znie mi to trochu fašisticky."

Ďalší dodal: „Vyčiarknite Gironu z môjho zoznamu miest na návštevu. „Ukáž nám svoje papiere“ nie je moja predstava o dobre strávenom čase.“

Ďalšie miesta, kde viac turistov už nechcú

Girona je najnovšou oblasťou Španielska, ktorá v posledných týždňoch zaznamenala odpor proti masovému turizmu.

V apríli domáci na Kanárskych ostrovoch, medzi ktoré patria niektoré najobľúbenejšie destinácie dovolenkárov z celého sveta, vrátane Tenerife a Lanzarote, protestovali proti pokračujúcemu masovému turizmu v tejto oblasti.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Španielsko #turizmus