Začína sa budúcnosť: Toto je 10 úžasných megaprojektov, ktoré sa dokončia v roku 2024

Rok 2024 je pripravený byť prelomovým rokom pre niektoré z najambicióznejších stavebných a infraštruktúrnych projektov na svete. Od prelomových dopravných uzlov až po týčiace sa mrakodrapy sú tieto megaprojekty nastavené tak, aby predefinovali panorámy, zlepšili konektivitu a ukázali ľudskú vynaliezavosť. Tu je pohľad na desať najfascinujúcejších megaprojektov, ktoré majú byť dokončené v roku 2024.

11.06.2024 07:00
debata

1. Jeddah Tower, Saudská Arábia

Veža Jeddah v Saudskej Arábii, pôvodne známa ako Kráľovská veža, má byť prvou kilometrovou budovou na svete, ktorá dosiahne ohromujúcich 1 000 metrov. Tento ikonický mrakodrap bude slúžiť ako ústredný bod rozvoja ekonomického mesta Jeddah, ktorý bude symbolizovať plán Saudskej Arábie Vision 2030 na diverzifikáciu jej ekonomiky.

2. Grand Paris Express, Francúzsko

Grand Paris Express je najväčší dopravný projekt v Európe, ktorý pozostáva zo štyroch nových automatizovaných liniek metra a predĺženia dvoch existujúcich liniek. Tento projekt, ktorý pokrýva 200 kilometrov novej trate, výrazne zlepší konektivitu v metropolitnej oblasti Paríža, uvoľní dopravné zápchy a poskytne rýchle možnosti prepravy pre milióny ľudí.

3. Silicon Valley-San Francisco Bullet Train, USA

Kalifornský projekt vysokorýchlostnej železnice má za cieľ spojiť San Francisco a Silicon Valley s Los Angeles, čím sa skráti čas cesty medzi týmito hlavnými uzlami pod tri hodiny. Očakáva sa, že počiatočný segment, ktorý spája Silicon Valley s Central Valley, bude funkčný do roku 2024, čo predstavuje významný krok k modernizácii štátnej dopravnej infraštruktúry.

4. Chuo Shinkansen (Maglev Line), Japonsko

Chuo Shinkansen, japonská maglev linka, spojí Tokio a Nagoyu rýchlosťou až 500 kilometrov za hodinu. Tento projekt, ktorý využíva technológiu magnetickej levitácie, sľubuje revolúciu v cestovaní vysokorýchlostnou železnicou a skráti čas cesty medzi týmito dvoma mestami iba na 40 minút.

5. Crossrail (Elizabeth Line), Spojené kráľovstvo

Po rokoch odkladov má byť londýnsky projekt Crossrail, známy aj ako Elizabeth Line, úplne otvorený v roku 2024. Táto 118-kilometrová železničná trať sa bude tiahnuť z Readingu a Heathrow na západe do Shenfield a Abbey Wood na východe, čím sa výrazne zvýši kapacita a skrátia sa cestovné časy cez mesto.

6. Rozšírenie prístavu Melbourne, Austrália

Prístav Melbourne, najrušnejší austrálsky prístav, prechádza veľkou expanziou, aby vyhovoval väčším plavidlám a zvýšil sa objem obchodu. Projekt zahŕňa prehĺbenie lodných kanálov, výstavbu nových kotvísk a modernizáciu existujúcich zariadení, čím sa prístav stáva kľúčovou bránou pre ázijsko-pacifický región.

7. Dholera Smart City, India

Dholera Smart City v Gudžaráte v Indii je jedným z najambicióz­nejších projektov mestského rozvoja v krajine. Predstavený ako futuristické, udržateľné mesto, Dholera bude obsahovať najmodernejšiu infraštruktúru, inteligentné systémy riadenia a zameranie na obnoviteľnú energiu s cieľom ubytovať viac ako dva milióny obyvateľov.

8. Jadrová elektráreň Barakah, Spojené arabské emiráty

Jadrová elektráreň Barakah, ktorá sa nachádza v Spojených arabských emirátoch, sa má stať prvou jadrovou elektrárňou v arabskom svete. Elektráreň, ktorá pozostáva zo štyroch reaktorov s celkovou kapacitou 5 600 megawattov, poskytne významný impulz pre energetický sektor SAE, zníži závislosť od fosílnych palív a podporí národné ciele udržateľnosti.

9. Obchvat Central-Wan Chai, Hong Kong

Obchvat Central-Wan Chai je veľký infraštruktúrny projekt zameraný na zmiernenie dopravných zápch v Hongkongu. Táto 4,5-kilometrová dvojprúdová hlavná cesta zahŕňa tunel pod prístavom Victoria a je navrhnutá tak, aby poskytovala rýchlu a priamu cestu medzi Central a Causeway Bay, čím sa výrazne skrátili cestovné časy.

10. Aljašský projekt LNG, USA

Aljašský projekt LNG (Liquefied Natural Gas) je významnou iniciatívou na export zemného plynu z aljašského severného svahu na globálne trhy. Projekt zahŕňa čističku plynu, 1300-kilometrový plynovod a skvapalňovacie zariadenie, čo predstavuje jednu z najväčších investícií do energetickej infraštruktúry v Spojených štátoch.

Rammstein Čítajte viac Podpora Ukrajiny tu Rusom nevadí. Výlety za obľúbenými spevákmi ich stoja obrovské peniaze Dušanbe, Tadžikistan Čítajte viac Zbohom, Stalinabad. Dušanbe zažíva búrlivú prestavbu, ale za akú cenu? nepouz, Dubaj, pláž, Mangroves Čítajte viac Najväčší plážový rezort sveta bude mať 72 kilometrov, hi-tech kupoly a 100 miliónový les

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #rok 2024