Cieľom tohto ambiciózneho projektu, ktorý inicioval prezident Joko Widodo, je riešiť chronické preťaženie a environmentálny stres, ktorý sužuje Jakartu, a zároveň posunúť národ do novej éry trvalo udržateľného rozvoja.
Nová vízia
Keďže súčasné hlavné mesto Jakarta zápasí s preľudnením, silným znečistením a klesajúcou pôdou, rozhodnutie premiestniť administratívne centrum Indonézie do provincie Východný Kalimantan na Borneu znamená vizionársky skok.
Samotný názov „Nusantara“ evokuje pocit jednoty a historickej kontinuity, v jávčine znamená „súostrovie“ a symbolizuje bohatú a rôznorodú povahu indonézskeho národa.
Vízia prezidenta Widoda pre Nusantaru je ambiciózna: inteligentné, zelené mesto, ktoré je majákom inovácií a udržateľnosti. „Toto nie je len fyzické premiestnenie,“ zdôrazňuje, „je to transformácia nášho myslenia smerom k spravodlivejšej a udržateľnejšej budúcnosti.“

Budovanie budúcnosti
Hlavný plán pre Nusantaru je zázrakom moderného urbanistického plánovania, ktorý navrhli renomovaní architekti a odborníci na udržateľnosť.
Mesto bude pokrývať približne 256 000 hektárov s počiatočnou fázou, ktorá zahŕňa vládne budovy, obytné oblasti a rozsiahle zelené plochy.
Medzi kľúčové prvky dizajnu patria:
- Udržateľnosť: Cieľom Nusantary je byť uhlíkovo neutrálnym mestom s rozsiahlym využívaním obnoviteľných zdrojov energie, ako je solárna, veterná a vodná energia. Zelené budovy, elektrická verejná doprava a programy recyklácie odpadu sú neoddeliteľnou súčasťou jej rozvoja.
- Konektivita: Vysokorýchlostný internet, inteligentná infraštruktúra a efektívne systémy verejnej dopravy zabezpečia dobré prepojenie Nusantary, interne aj so zvyškom Indonézie.
- Biodiverzita: Vyvíja sa úsilie na zachovanie miestnej flóry a fauny, čím sa mesto hladko integruje do jeho prirodzeného prostredia. Mestské parky a zelené koridory poskytnú obyvateľom biotopy pre voľne žijúce živočíchy a rekreačné priestory.

Výzvy a kritika
Aj keď je vízia pre Nusantaru veľká, nie je bez výziev a kritikov. Environmentalisti vyjadrili obavy z možného vplyvu na citlivé ekosystémy Bornea a domorodé komunity. Existujú obavy, že rozsiahla výstavba by mohla narušiť biotopy voľne žijúcich živočíchov a viesť k odlesňovaniu.
Navyše, finančná záťaž spojená s budovaním nového kapitálu je značná. Predpokladané náklady sa odhadujú na približne 32 miliárd dolárov, čo je značná investícia pre rozvojovú krajinu. Zabezpečenie transparentnosti a predchádzanie korupcii pri prideľovaní týchto prostriedkov je zásadným problémom.
Deň v budúcnosti
Predstavte si, že sa zobudíte v Nusantare v roku 2030. Slnko vychádza nad bujnou klenbou okolitého dažďového pralesa a vrhá zlatú žiaru na modernú panorámu mesta. Vystúpite na balkón a nadýchate sa čistého a čerstvého vzduchu – v ostrom kontraste so smogovými ránami v Jakarte.
Vaša cesta do práce je bezproblémová vďaka rozsiahlej sieti elektrických autobusov a električiek. Ako cestujete, prechádzate živými štvrťami, z ktorých každá je navrhnutá so zelenými plochami a komunitnými centrami. Inovatívna infraštruktúra mesta je zrejmá všade – solárne panely na strechách, inteligentné systémy na likvidáciu odpadu a automatizované verejné služby.
V srdci Nusantary leží vládna štvrť, séria ekologických budov, v ktorých sídlia administratívne funkcie krajiny. Tvorcovia politiky tu pracujú v najmodernejších zariadeniach a vytvárajú legislatívu zameranú na podporu rastu Indonézie a zároveň na ochranu jej prírodného dedičstva.
Po práci môžete navštíviť jeden z mnohých mestských parkov, kde rodiny piknikujú a deti sa hrajú uprostred zelene. Alebo sa môžete prejsť po nábrežnej promenáde a vychutnať si zmes prírodných krás a moderného dizajnu, ktorý definuje Nusantara.

Cesta vpred
Cesta k realizácii Nusantary je dlhá a plná prekážok. Potenciálne odmeny sú však obrovské. Ak bude úspešná, Nusantara by mohla slúžiť ako model pre trvalo udržateľný rozvoj miest a demonštrovať, ako môžu národy rásť a modernizovať sa bez toho, aby obetovali svoje environmentálne a kultúrne dedičstvo.
Ako buldozéry a žeriavy pokračujú vo svojej práci v džungli Bornea, svet to pozorne sleduje. Nusantara je viac než len nové hlavné mesto; je to odvážny experiment pri vytváraní mesta budúcnosti.
Vďaka starostlivému plánovaniu, rešpektovaniu životného prostredia a záväzku k inkluzívnemu rastu má Nusantara potenciál stať sa žiarivým príkladom toho, čo prináša 21. storočie pre rozvoj miest v Indonézii a mimo nej.
