Najhlbšia stanica metra na svete má hĺbku vyše 100 metrov a vedie k nej nekonečný eskalátor

V rušnom srdci Kyjeva na Ukrajine leží zázrak inžinierstva a dizajnu, ktorý sa ponorí hlbšie do zeme ako ktorákoľvek iná stanica metra na svete. Stanica Arsenalna, súčasť kyjevského metra, nie je len dopravným uzlom, ale je dôkazom ľudskej vynaliezavosti a výziev mestskej infraštruktúry.

11.06.2024 08:00
debata

Stanica Arsenalna, ktorá bola otvorená 6. novembra 1960, sa nachádza na trase Sviatoshynsko-Brovarska kyjevského metra. To, čo odlišuje túto stanicu od ostatných, je jej ohromujúca hĺbka: leží 105,5 metra pod povrchom, čo z nej robí najhlbšiu stanicu metra na svete.

Závratnú hĺbku stanice si vyžiadala geografická a architektonická zložitosť Kyjeva, najmä blízkosť rieky Dneper a kopcovitý terén mesta.

Technické výzvy a riešenia

Vybudovanie Arsenalny nebola maličkosť. Hĺbka stanice predstavovala významné výzvy z hľadiska inžinierstva, logistiky a bezpečnosti.

Hĺbenie takejto hlbokej šachty si vyžadovalo pokročilé techniky razenia tunelov a robustnú konštrukčnú podporu, aby sa zabezpečila stabilita okolitej zeminy a bezpečnosť stavebných robotníkov.

Jedným z kľúčových dôvodov veľkej hĺbky Arsenalny je jej poloha v blízkosti rieky Dneper, čo znamenalo, že trasa metra musela byť postavená pod korytom rieky.

Kopcovitá topografia Kyjeva navyše vyžadovala, aby bola stanica umiestnená hlboko pod zemou, aby bola v súlade s ostatnými linkami a stanicami systému metra, čím sa zabezpečila bezproblémová a efektívna tranzitná sieť.

Skúsenosti s dochádzaním

Cestujúci vstupujúci na stanicu Arsenalna sa vydávajú na jedinečnú cestu, ktorá začína zdanlivo nekonečným zostupom. Stanica je vybavená niektorými z najdlhších eskalátorov na svete, ktoré merajú asi 63 metrov na dĺžku.

Jazda na týchto eskalátoroch môže trvať až päť minút, čo cestujúcim ponúka chvíľu na zamyslenie sa nad obrovským rozsahom infraštruktúry okolo nich.

Samotná stanica, navrhnutá v sovietskej ére, má minimalistický, ale impozantný architektonický štýl. Jeho jaskynné sály sú obložené bielym mramorom a nástupištia sú osvetlené jemným ambientným osvetlením, ktoré vytvára atmosféru, ktorá je utilitárna a mierne surrealistická.

Napriek svojej hĺbke zostáva Arsenalna rušným uzlom, ktorý denne obsluhuje tisíce cestujúcich a je kľúčovou súčasťou siete kyjevského metra.

Historický a kultúrny význam

Stanica Arsenalna nie je len technickým zázrakom, ale aj miestom historického a kultúrneho významu. Názov stanice je odvodený od neďalekého Kyjevského arzenálu, historického komplexu, ktorý zohral kľúčovú úlohu v priemyselnej a vojenskej histórii mesta.

Samotný arzenál bol kľúčový počas rôznych období ukrajinskej histórie, vrátane januárového povstania proti Centrálnej rade v roku 1918.

Stanica a jej okolie sú ponorené do histórie Kyjeva, čo odráža odolnosť a strategický význam mesta. Spojenie starovekého dedičstva s moderným inžinierstvom v Arsenalne ponúka jedinečný pohľad do mnohostrannej identity Kyjeva.

Globálne porovnania

Zatiaľ čo Arsenalna drží rekord v najhlbšej stanici metra, iné mestá sa môžu pochváliť svojimi vlastnými podzemnými zázrakmi. V Pchjongjangu v Severnej Kórei systém metra zahŕňa stanice ako Puhung a Yonggwang, ktoré sa nachádzajú približne 100 metrov pod zemou a slúžia ako úkryty pred bombami.

Žiadna sa však nevyrovná hlbokej hĺbke Arsenalny, ktorá vo svojom zostupe nemá obdobu. Tieto stanice spoločne zdôrazňujú zložitosť a inovácie spojené s budovaním systémov metra v náročných prostrediach.

daňové raje, more, pláž, dvojica, slnko, dovolenka, cestovanie Čítajte viac Päť najobľúbenejších krajín ruských dovolenkárov: Ktoré neodolali rubľom a kašlú na vojnu? nepouz, Uliana, TikTok Čítajte viac Pred a po: Ukrajinská TikTokerka zdieľa drsné videá, ako sa krajina a jej život za posledný rok zmenili daňové raje, more, pláž, dvojica, slnko, dovolenka, cestovanie Čítajte viac Päť najobľúbenejších krajín ruských dovolenkárov: Ktoré neodolali rubľom a kašlú na vojnu? Cestovné pasy, pas, cestovnie, doklad, dokument, hranice, letisko, turisti, dovolenka, Čítajte viac Ďalšia európska krajina uzavrie hranicu pre Rusov. Prišli tak o posledný priamy vstup do schengenu

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Kyjev #Ukrajina