Zbúrajú luxusnú desaťposchodovú budovu, lebo blokuje výhľad na ikonickú horu

Luxusná desaťposchodová v Tokiu bude zbúraná, pretože blokuje výhľad na horu Fudži, rozhodli tento týždeň japonské úrady. Proti developerskému projektu, ktorý bol dokončený len nedávno, obyvatelia mesta Kunitači protestovali od začiatku. Informovala o tom tlačová agentúra Džidži. Práve výhľad na najvyššiu japonskú horu mal byť podľa developerov najväčšou prednosťou projektu.

13.06.2024 08:00
debata

Gurando Mezon Kunitači Fudžimidóri (voľne preložené ako Grand maison Kunitači v ulici s výhľadom na Fudži) pozostáva z 18 bytov s plochou až 76 metrov štvorcových. Za jednu bytovú jednotku záujemcovia zaplatili 82 miliónov jenov (takmer pol milióna eur).

Spoločnosť Sekisui House, ktorá za projektom stojí, uvádza, že budova je v poriadku a v súlade so zákonom. „Nevenovali sme ale dostatočnú pozornosť vplyvu na okolité prostredie, napríklad na krajinu,“ zhodnotili teraz jej zástupcovia.

Podľa pôvodných plánov mala byť budova jedenásťposchodová, po niekoľkých stretnutiach s miestnymi obyvateľmi predmestia ale spoločnosť Sekisui House projekt o poschodie znížila. Budúci majitelia bytov sa do budovy mali nasťahovať v júli.

Hoci je centrum japonskej metropoly známe výškovými budovami, vo väčšine obytných štvrtí naďalej prevládajú nižšie domy.

Hora Fudži v priebehu rokov inšpirovala množstvo japonských i zahraničných umelcov. Zrejme najznámejšia v tomto ohľade je zbierka farebných drevotlačí z 19. storočia od maliara Hokusaie Kacušiky s názvom 36 pohľadov na horu Fudži.

Najvyšší japonský vrchol ročne priláka aj množstvo turistov. Japonské úrady nedávno pristúpili k zavedeniu on-line registrácií pre výstup na horu, ktorý predtým spoplatnili 2000 jenmi (asi 12 eur).

debata chyba
Viac na túto tému: #Japonsko #Tokio