Rušte dovolenky! V európskom prímorskom raji domáci strieľajú na turistov z vodných pištolí

Nadmerný turizmus je problémom na Baleárskych ostrovoch, v Amsterdame, Benátkach, ale aj v Barcelone. Domáci sa uchyľujú k rôznym formám protestov, od lepenia plagátov odstrašujúcich návštevníkov, po protesty priamo namierené proti prichádzajúcim.

10.07.2024 06:00
debata (1)

Nejde len o metaforu, Barcelončania doslova a do písmena namierili na turistov hlavne vodných pištoliek a ostreľujú ich.

Demonštranti, ktorí cez víkend pochodovali oblasťami obľúbenými medzi turistami, skandovali „turisti, choď domov“ a striekali na nich vodu. Ďalší niesli nápisy so sloganmi ako „Barcelona nie je na predaj“.

Tisícky demonštrantov vyšli do ulíc mesta na najnovšej demonštrácii proti masovému turizmu v Španielsku. Krajina bola pritom len nedávno svedkom podobných akcií na Kanárskych ostrovoch a Malorke, kde domáci kritizovali vplyv nadmerného turizmu na svoje životné náklady a kvalitu života.

Organizácie sa spojili v protestoch

Demonštráciu v Barcelone zorganizovala skupina viac ako 100 miestnych organizácií na čele s Assemblea de Barris pel Decreixement Turístic (Susedské zhromaždenie pre zastavenie rastu cestovného ruchu).

Podľa oficiálnych údajov v roku 2023 prenocovalo v regióne Barcelona takmer 26 miliónov návštevníkov, ktorí minuli 12,75 miliardy eur, píše CNN.

Assemblea de Barris pel Decreixement Turístic však hovorí, že títo návštevníci zvyšujú ceny a vyvíjajú tlak na verejné služby, no zisky z cestovného ruchu sú nespravodlivo rozdelené a zvyšujú sociálnu nerovnosť.

Organizácia zverejnila 13 návrhov a opatrení na zníženie počtu návštevníkov a prechod mesta na nový model cestovného ruchu vrátane zatvorenia terminálov výletných lodí, väčšej regulácie ubytovania pre turistov a ukončenia verejných výdavkov na podporu cestovného ruchu.

Starostovi tiež čosi vyčítajú

Starosta mesta Jaume Collboni ohlásil sériu opatrení na zníženie vplyvu masovej turistiky, vrátane zvýšenia turistickej dane za prenocovanie na 4 eurá a obmedzenia počtu cestujúcich na výletných lodiach.

Koncom júna Collboni tiež oznámil, že do roku 2028 ukončí prenájmy bytov pre turistov zrušením krátkodobých licencií na prenájom viac ako 10 000 bytov.

Podľa Collboniho by to pomohlo spraviť bývanie dostupnejším pre dlhodobých obyvateľov. Dodal, že nájomné sa za posledných 10 rokov zvýšilo o 68 %, náklady na kúpu domu vzrástli o 38 %.

Collboni však bol kritizovaný za to, že v máji umožnil podujatia, ako je prehliadka Louis Vuitton v Parc Güell architekta Antoniho Gaudího, ako aj nadchádzajúcu súťaž v plachtení America's Cup.

Protesty aj inde

Rastúca nespokojnosť v Barcelone odzrkadľuje podobné protesty aj v iných častiach Španielska.

V apríli sa miestni obyvatelia na Kanárskych ostrovoch zmobilizovali na protest proti nadmernému turizmu a obviňovali návštevníkov z toho, že kvôli musia opúšťať svoje domovy a že im spôsobujú škody na životnom prostredí.

Tieto sťažnosti sú spoločné pre mnohé turistické horúce miesta po celom svete, ktoré nedávno zaznamenali rekordný počet návštevníkov, keď sa po pandémii cestovný ruch obnovil.

Takéto návaly môžu byť potešujúce pre miestne ekonomiky a pohostinské podniky, no prinášajú aj výrazné nevýhody: zvýšený hluk, znečistenie, hustú dopravu a záťaž na zdroje; citeľná je nižšia kvalita života miestnych obyvateľov. V neposlednom rade to so sebou prináša aj znížený cestovateľský zážitok pre návštevníkov.

Mykonos, Grécko, lode, člny Čítajte viac Idyla gréckych ostrovov? Ak sa vám počas dovolenky niečo prihodí, možno tam aj umriete cestovanie, cestovateľka, ruksak, dovolenka, Slovinsko, Piraň, námestie, leto, more, mapa, slnečné okuliare, klobúk, Čítajte viac Vieme, kam pôjdete na dovolenku! Google o vás prezradil viac, ako by ste čakali láska, rande, muž a žena, výlet, auto, šoférovanie, riadenie, šofér, Čítajte viac Kde sú najhorší šoféri? Štúdia odhalila krajiny Európy s najnebezpečnejšími cestami

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Španielsko #barcelona #turizmus