Na svete sú však aj miesta, kde by dali za „príjemných“ 33 stupňov hocičo. V lete tu teplomery nezriedka ukazujú aj vyše 40 stupňov a páľava je neznesiteľná. Nejde pritom o žiadne Údolie smrti, či iné neobývané púštne miesta.
Vrie to v najteplejšom meste – Kuwait City, najhorúcejšej obývanej metropole na svete, kde v takýchto podmienkach žije viac ako tri milióny ľudí.
Podľa denníka Mirror sú teploty také vysoké, že miestna zver to jednoducho nezvláda, takže často hlásia, že „vtáky padajú mŕtve z neba“ a „morské koníky sa varia v zálive“.
Čítajte viac V Dubrovníku namerali rekordnú teplotu mora. Horúčavy sužujú aj Grécko, Turecko, TalianskoDopady
Takéto obrovské teploty sú tiež neuveriteľne nebezpečné pre ľudí, ak neprijmú správne opatrenia.
Dehydratácia, vyčerpanie z tepla a množstvo ďalších problémov, ktoré so sebou prinášajú vysoké teploty, bombardujú mesto.
Časti sveta, ktoré musia znášať takéto príšerné horúčavy, musia nevyhnutne nájsť spôsoby, ako sa tomu prispôsobiť.
Podľa Phys.org niektorí miestni obyvatelia začali vysádzať stromy, aby schladili slnkom spálenú zem. No krajina aj tak spotrebuje veľkú časť svojej energie na udržanie klimatizácie, ktorá beží takmer nepretržite.
Čítajte viac Veľkosť ako Snina, 185 miliónov pasažierov ročne... Najväčšie letisko sveta bude kolosálneBoj proti extrémnym horúčavám v Kuwait City: Inovatívne opatrenia
1. Chladiace centrá a verejné priestory
Kuwait City zriadilo množstvo klimatizovaných verejných priestorov a chladiacich centier. Tieto zariadenia poskytujú oddych tým, ktorí potrebujú úľavu od horúčav, najmä zraniteľným skupinám obyvateľstva, ako sú starší ľudia a deti.
Nákupné centrá, ktoré sú bežné v celom meste, slúžia de facto ako ochladzovacie centrá, ktoré ponúkajú klimatizované prostredie, kde ľudia môžu tráviť čas počas najteplejších častí dňa.
2. Tienené plochy a zelené plochy
Vláda investovala do rozsiahlych projektov výsadby stromov a terénnych úprav. Stromy a zelené plochy poskytujú nielen tieň, ale tiež pomáhajú znižovať celkovú teplotu prostredníctvom evapotranspirácie.
Mnohé pešie zóny a vonkajšie trhy sú vybavené tieniacimi konštrukciami, ako sú prístrešky a pergoly, ktoré chránia ľudí pred priamym slnečným žiarením.
Čítajte viac Zábavné a bizarné príbehy Dubaja: Prekvapivé pohľady na megamesto3. Vodné prvky a fontány
Vodné prvky, vrátane fontán a umelých jazier, sú strategicky rozmiestnené po celom meste. Tieto inštalácie nielen zvyšujú estetickú príťažlivosť verejných priestorov, ale majú aj chladiaci účinok na okolitú oblasť.
Obľúbené sú ochladzovacie parky a vodné ihriská, ktoré deťom a rodinám ponúkajú zábavný a efektívny spôsob schladenia.
4. Stavebný poriadok a územné plánovanie
Nové stavebné predpisy podporujú používanie reflexných materiálov a svetlejších farieb v stavebníctve, aby sa minimalizovala absorpcia tepla. Pomáha to znižovať vnútornú teplotu budov.
Zlepšené izolačné a ventilačné systémy sú povinné v nových budovách na zlepšenie energetickej účinnosti a udržanie chladnejšieho vnútorného prostredia.
Iniciatívy mestského plánovania sa zameriavajú na vytváranie viac zelených plôch a navrhovanie štvrtí s cieľom maximalizovať prúdenie vzduchu, čo pomáha prirodzene ochladzovať mestské prostredie.
Čítajte viac Vzniká najväčšie chytré mesto v Európe: Všade do 15 minút, 20 000 obyvateľov, milión turistov ročne5. Kampane na zvýšenie povedomia verejnosti
Vláda a rôzne organizácie organizujú kampane na zvyšovanie povedomia verejnosti s cieľom vzdelávať obyvateľov o tepelnej bezpečnosti, hydratácii a rozpoznávaní príznakov chorôb súvisiacich s teplom.
Podporujú sa aj programy povzbudzujúce členov komunity, aby kontrolovali zraniteľných susedov počas období extrémnych horúčav, čím sa podporuje pocit spoločnej podpory a bezpečia.
6. Technologické inovácie
Kuwait City má technológie smart city na monitorovanie a riadenie mestského tepla. Senzory a zariadenia sú nasadené na zhromažďovanie údajov o teplote, vlhkosti a kvalite vzduchu. Tieto informácie sa používajú na optimalizáciu stratégií chladenia a zlepšenie mestského plánovania.
Čítajte viac Luxus bez platenia? Top zážitky v Dubaji a Abú Dabí, ktoré sú úplne zadarmo