Na návštevníkov tento rok na Tereziánskej lúke v Mníchove čaká opäť drahšie pivo, cena veľkého pohára prvýkrát prekoná hranicu 15 eur.
"Bezbariérovosť je pre nás veľmi dôležitá. Prevádzkovatelia pivných stanov pripravujú bezbariérové vstupy, bezbariérové miesta a bezbariérové toalety, "povedal novinárom Baumgärtner.
Novinkou bude zapojenie festivalu do projektu vr4kids, ktorý je určený predovšetkým deťom a mládeži s postihnutiami. „Vďaka okuliarom pre virtuálnu realitu si budú môcť deti pozrieť lúku z perspektívy, z akej by inak nemohli,“ uviedol.
Baumgärtner povedal, že v záujme ľahšej orientácie bude na festivale fungovať globálny lokalizačný systém what3words. Ten je založený na rozdelení povrchu planéty na štvorce o strane tri metre, každý štvorec potom má unikátny názov zložený z troch slov. S pomocou tohto systému budú môcť ľudia nájsť na lúke toalety, stany, atrakcie, zdravotníkov alebo napríklad fontánky s vodou.
Na Tereziánskej lúke, ktorá je neďaleko mníchovskej hlavnej stanice, už panuje čulý stavebný ruch. Príprava areálu festivalu s rozlohou 34,5 hektára s obrovskými výčapnými stanmi totiž trvá 12 týždňov, robotníci navyše často pracujú do poslednej hodiny pred otvorením.
Prípravy sú už v plnom prúde
Na lúke už teraz stojí hrubá konštrukcia veľkostanov, ktoré majú kapacitu v radoch tisícok hostí. Pre zaujímavosť, materiál na zostavenie jedného stanu musí na miesto priviezť asi stovka nákladných áut. V každom stane je potom okolo 14 kilometrov káblov.
Výstavba festivalu je atrakciou sama o sebe, preto mesto organizuje turistické prehliadky. „Prechádzka s sprievodcom trvá 90 minút,“ povedal Baumgärtner. Prehliadky sa konajú vždy v piatok popoludní a cez víkend dopoludnia.
Na festivale, ku ktorému popri pive neodmysliteľne patria grilované kurčatá a bravčové kolená, nebudú podľa Baumgärtnera chýbať ani vegetariánske a vegánske pokrmy.
Čítajte viac 10 európskych krajín s najvyššou spotrebou alkoholu. Česi sú tretíHistorická hranica pokorená
Duplák piva, ktorých sa vlani vypilo 6,5 milióna, bude tento rok stáť v rozmedzí 13,6 až 15,30 eura a po prvý raz tak cena prekoná hranicu 15 eur. Vlani najdrahšie pivo prišlo na festivale na 14,9 eura za liter.
Okolo 15 eur bude stáť aj duplák nealkoholického piva. Liter limonády a tiež vody príde v stanoch na zhruba 12 eur. V areáli ale bude rovnako ako v minulom roku dostupná aj bezplatná voda z pitiek. „Tých bude na lúke desať,“ spresnil Baumgärtner.
Oktoberfest, ktorý vlani navštívilo 7,2 milióna ľudí a ktorý Mníchov označuje za najväčší festival na svete, sa tento rok začne 21. septembra a potrvá do 6. októbra.
V sobotu 21. septembra ho na pravé poludnie tradičným narazením prvého suda v obrovskom festivalovom stane rodiny Schottenhamelov začne mníchovský primátor Dieter Reiter.
Ako sa to začalo
Začiatok festivalu spadá do októbra 1810, kedy po svadbe usporiadali bavorský korunný princ Ľudovít a jeho manželka Tereza Sasko-Hildburghausenská pre obyvateľov kráľovstva na lúke za Mníchovom slávnosť s konským dostihom.
Podujatie malo úspech a začalo sa konať pravidelne ako októbrová slávnosť (Oktoberfest). Svoj názov si udržala aj po tom, čo kvôli teplejšiemu počasiu jej začiatok organizátori posunuli na september. Tento rok to bude 189. ročník.
Čítajte viac Najlacnejšie pivo Európy čapujú u diktátora, v najdrahšom meste pýtajú vyše 10 eur Čítajte viac Lacné pivo aj ubytovanie: "Pártyslava" získala v rebríčku nočného života vysoké hodnotenie