Metropola sa topí, štát stavia nové hlavné mesto v lese. Ambiciózny projekt zatiaľ veľmi nepresvedčil

V najľudnatejšej moslimskej krajine sveta, ktorá má vyše 280 miliónov obyvateľov, sa debaty o vybudovaní novej metropoly viedli niekoľko desaťročí. V Jakarte ležiacej na preľudnenom ostrove Jáva v súčasnosti žije vyše 11 miliónov obyvateľov, jej širšia aglomerácia ich má až 30 miliónov.

21.08.2024 07:00
debata

Mesto sa potýka so špinou, smogom a zlou infraštruktúrou, ale tiež s častými zemetraseniami a ničivými záplavami. Trápia ho tiež bažinaté podložie, v dôsledku ktorého sa Jakarta podľa lokality prepadá každoročne o niekoľko centimetrov až 2,5 metra ročne.

Vplyv na sedenie mesta má aj celkový vzostup hladiny okolitých morí a neregulovaná ťažba podzemných vôd v meste. Na záchranu Jakarty pred potopením by malo byť v najbližších desaťročiach vyčlenených na 40 miliárd dolárov.

Ambiciózny plán presunu metropoly oživil indonézsky prezident Joko Widodo v roku 2017 a predstavil ho o dva roky neskôr. Parlament schválil zákon o presune hlavného mesta z preľudnenej Jakarty na ostrov Borneo v januári 2022 a zároveň vláda oznámila, že nová metropola ponesie meno Nusantara.

Celkové náklady projektu sa odhadujú na 35 miliárd dolárov. Vláda oznámila, že plánuje pokryť zhruba 20 percent z celkových nákladov, zvyšok by mal pochádzať od domácich a zahraničných investorov. Stavba sa začala v júli 2022 a dokončená bude v piatich fázach. Projekt by mal byť úplne dokončený v roku 2045.

Nusantara sa nachádza asi 1200 kilometrov od Jakarty v džungli provincie Východný Kalimantan na ostrove Borneo, ktorý zdieľa Indonézia s Malajziou a Brunejou. Na rozlohe 2560 km2 (zhruba dvakrát viac ako má New York) by do roku 2045 malo žiť zhruba dva milióny ľudí a v roku 2060 až štyri milióny ľudí.

Nusantara bola vybraná ako oficiálny názov pre nové hlavné mesto Indonézie, aby stelesnila národnú geopolitickú víziu známu ako Wawasan Nusantara (vízia indonézskeho súostrovia) a odrážala tak štatút krajiny ako súostrovného štátu. Nusantara pochádza zo starej jávančiny a je pôvodným označením indonézskeho súostrovia.

Indonézski činitelia hovoria o Nusantare ako o futuristickom zelenom meste plnom lesov a parkov, ktoré bude využívať obnoviteľné zdroje energie a „šikovnú likvidáciu odpadkov“.

Motýle exotických trópov v BZ UPJŠ v Košiciach

Pozrite si zopár fotografií z výstavy Motýle exotických trópov, ktorá sa až do konca júna koná v tropickom skleníku Viktória v areáli Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach. Vidieť tu môžete motýle pôvodom z trópov z celého sveta. Odborníci postupne predstavia viac ako 100 druhov a ich foriem.

Fotogaléria
Motýľ z rodu Heliconius
Motýľ rodu Caligo
+7Vľavo a vpravo motýle rodu Caligo, uprostred...

Výstavba kombinuje moderné mrakodrapy s tradičnou indonézskou architektúrou. Iba 25 percent mesta má byť zastavané územie, zatiaľ čo 65 percent by mal tvoriť umelo vypestovaný tropický les. Do roku 2045 má byť nové mesto uhlíkovo neutrálne.

Ekologickí aktivisti však varujú, že projekt urýchli odlesňovanie v oblasti, kde sa nachádza jeden z najrozsiahlejších a najstarších pásov tropického dažďového pralesa. Ostrov Borneo už v minulosti trpel zriaďovaním plantáží olejových paliem a prevádzkou uhoľných baní.

Mimovládna ekologická organizácia Indonesian Forum for Living Environment, ktorá výstavbu novej metropoly monitoruje, tiež uviedla, že projekt neberie ohľady na unikátne druhy živočíchov, ako sú orangutany či medvede malajzijské. Nové mesto podľa nej pretína dôležitý koridor, ktorý zvieratá využívajú na migráciu.

Chorvátsko, Pula, koloseum, NEST1 NEPOUZI Čítajte viac Chystáte sa na Istriu? Toto je 9 najlepších miest na polostrove, ktoré musíte navštíviť

Nusantara sa tiež od začiatku potýka s početnými oneskoreniami výstavby, nedostatkom zahraničných investícií a ďalšími problémami vrátane správy či pozemkov.

Pochybnosti o životaschopnosti projektu sa ešte prehĺbili tento rok v júni po tom, čo dvaja najvyšší úradníci dohliadajúci na projekt bez vysvetlenia odstúpili.

V posledných mesiacoch prezident Widodo slávnostne začal výstavbu škôl a kancelárskych komplexov v Nusantare a sľúbil zahraničné investície. Ale podľa médií sa žiadne zahraničné financie zatiaľ neobjavili.

V prvej fáze v tomto roku sa do Nusantary presúva asi 17 000 štátnych úradníkov, policajtov a členov armády. Bývať by tam malo tiež 30 000 robotníkov, ktorí mesto budujú, zvyšok by mali tvoriť miestni obyvatelia.

mReportér: Pestovanie exotických rastlín na Slovensku
Video
Zdroj: TV Pravda

Do konca roka by v meste podľa bývalého predsedu úradu pre novú metropolu Bambanga Susantona malo žiť 100 000 ľudí. Podľa úradu by Nusantara tiež mala mať osobitnú formu miestnej správy a administratívne rozdelenie mesta sa bude líšiť od ostatných regiónov v Indonézii.

Dominantou Nusantary je prezidentský palác Garuda v tvare vtáka, ktorý pozostáva zo 4650 oceľových plátov tvoriacich orlie krídla. Jeho rozloha je 2400 metrov štvorcových a najvyššia budova dosahuje výšku 77 metrov.

Prvé zasadnutie indonézskej vlády sa v meste konalo 12. augusta a bolo symbolickým začiatkom prechodu politickej moci z Jakarty do Nusantary. Zatiaľ však nie je jasné, kedy bude nové hlavné mesto oficiálne premiestnené, pretože Widodo ešte nevydal oficiálny dekrét. Dovtedy zostáva hlavným mestom Jakarta.

Widodo už naznačil, že dekrét by mohol vydať novozvolený prezident Prabovo Subianto, ktorý bude inaugurovaný 20. októbra. Subianto sľúbil, že po svojej inaugurácii bude pokračovať v rozvoji Nusantary, no podľa analytikov dá prednosť financovaniu svojho vlastného programu „nutrične hodnotných potravín“, uviedla agentúra Reuters.

NEPOUZ, Malaga Čítajte viac Obavy sa napĺňajú: Agresívne protesty proti turistom sa môžu preniesť aj do ďalších destinácií
debata chyba
Viac na túto tému: #indonézia #Jakarta