Niektorí obyvatelia miest, ktoré majú tú výhodu i smolu, že sú turisticky obľúbené, tvrdia, že cestovný ruch im bráni opustiť ich domovy a žiť normálnymi životom vo vlastnej domovine.
Lisabon má mnoho tvárí a na svoje si v ňom prídu milovníci pompéznych stavieb aj romantických uličiek.
Úzke uličky hlavného mesta Portugalska, poháňané vzostupom turizmu v krajine, sa upchali tuk-tukmi, píše Euronews. Objavujú sa hneď, ako vyjde slnko, vynášajú turistov na vrchol kopca a pokračujú v jazdách až do neskorého večera.
Obyvatelia niektorých štvrtí hovoria, že to tam ešte nikdy nebolo horšie. Je tam obrovské množstvo turistov, tuk-tukov a dopravy, hovoria.
Podľa miestnych médií niekedy obyvatelia nemôžu ani opustiť svoje domovy pre premávku a zaparkované tuk-tuky, ktoré im blokujú cestu.
Miestni obyvatelia preto pomaly začali odchádzať a nahradili ich anonymní cudzinci, ktorí bývajú v dovolenkových prenájmoch.
Zástupca primátora Lisabonu navrhol obmedziť počet tuk-tukov, ktoré sú povolené v úzkych uliciach mesta, hoci toto opatrenie sa ešte nezrealizovalo.
Problémy v raji
V Sintre, meste neďaleko Lisabonu, ktoré je známe svojimi hradmi, začali miestni aktivisti hnutie s názvom QSintra.
Pre radnicu je na začiatok výzvou „uprednostniť obyvateľov“ lepšou komunikáciou.
Chcú tiež poznať plán vlády na riadenie hostí v novom hoteli, ktorý sa stavia s cieľom zvýšiť počet prenocovaní a viac limitov na počet áut a povolených návštevníkov.
„Nie sme proti turistom,“ píše sa v manifeste skupiny. Sme proti problémom s cestovným ruchom, ktoré (miestni lídri) nedokážu vyriešiť, dodávajú.
Ďalší nahnevaní
QSintra sa pripája k množstvu miestnych obyvateľov v celej Európe, ktorí protestujú proti negatívnym vplyvom nadmernej turistiky na ich životy.
V Barcelone je silné hnutie proti turistom, domáci striekajú na turistov vodu z vodných pištolí a preplnená autobusová trasa bola stiahnutá z máp Google, aby sa ju pokúsili skryť pred turistami.
V reakcii na to miestne úrady zvýšili turistické dane a prisľúbili, že zlikvidujú prenájom Airbnb.
Obyvatelia Malorky zasa umiestnili na miestne pláže falošné varovné značky, ktoré upozorňovali turistov, aby sa týmto miestam vyhýbali, zatiaľ čo na susednej Ibize sa tiež protestovalo proti nadmernému turizmu.
Čo je to nadmerná turistika?
Nadmerná turistika opisuje bod zlomu, v ktorom návštevníci a ich hotovosť prestanú prinášať výhody obyvateľom a namiesto toho spôsobia škody degradáciou historických pamiatok, zahlcovaním infraštruktúry a výrazne zhoršujú život tým, ktorí v danej destinácii žijú.
Čítajte viac Pri Stredozemnom mori sa rozmohol plážový nešvár: Drzí dovolenkári nepoznajú hranice Čítajte viac Skrytú destináciu volajú „Thajsko Európy“. Pozrite sa, prečo Čítajte viac Mesto, kde sa žije najlepšie na svete? Je to metropola u susedov, vyhlásila analýza Economist Intelligence Unit