Kedysi sa digitálni nomádi považovali za prospešných pre komunitu, ale časom sa stali v mnohých oblastiach Európy nevítanými, obviňovanými z priťažovania gentrifikácie a dvíhania cien pre miestne obyvateľstvo.
Ale jeden región Španielska má stále záujem hostiť vzdialených pracovníkov – až natoľko, že ponúka finančnú pomoc tým, ktorí sa tam presťahujú, píše Euronews.
Extremadura, autonómna komunita hraničiaca s Portugalskom, je jedným z menej navštevovaných regiónov Španielska, no napriek tomu je domovom divokých prírodných rezervácií, pohorí plných fauny a hlavného mesta posiateho rímskymi ruinami.
Regionálna vláda Extremadury ponúka digitálnym nomádom až 15 000 eur na presťahovanie sa do oblasti.
Autonómne spoločenstvo má jednu z najnižších populácií v Španielsku a je jedným z najmenej rozvinutých regiónov. Má jedno z najnižších HDP na obyvateľa v krajine a jednu z najvyšších mier nezamestnanosti na úrovni 17,6 percenta v porovnaní s národným priemerom 11,9 percenta.
O 30 % nižšie náklady na život
Na podporu obyvateľstva aj hospodárstva vyčlenili orgány v Extremadure 2 milióny eur, ktoré sa použijú na pomoc pri presídlení 200 vzdialených pracovníkov a digitálnych nomádov do regiónu.
Okrem finančnej pomoci si digitálni nomádi môžu užívať nízke životné náklady v porovnaní s mnohými inými oblasťami v Španielsku.
V porovnaní so španielskym hlavným mestom Madrid stojí život v extremadúrskom meste Badajoz v priemere o 30 percent menej – podľa Numbeo sú tu nižšie ceny za jedlo, verejnú dopravu aj služby.
Podľa regionálnych orgánov nemá Extremadura dopravnú infraštruktúru, ale má nadpriemerné celoštátne pokrytie optickými vláknami a mobilným pokrytím.