Aký je najväčší a najrušnejší systém metra v Európe?
Prieskum Bounce odhalil viac než len tie najlepšie a najhoršie služby metra v Európe.
Štúdia uvádza, že parížske metro má 320 staníc pozdĺž 245 km trate – viac ako ktorýkoľvek iný systém metra v Európe.
Je tiež najrušnejším metrosystémom na kontinente – po Moskve, ktorá nie je zahrnutá do výskumu.
Parížsky systém prepraví takmer 1,5 miliardy cestujúcich ročne, čo sa rovná približne 4,1 miliónom cestujúcich každý deň.
Londýnsky systém metra je svetoznámy a pokrýva najväčšiu vzdialenosť zo všetkých európskych systémov metra. Londýnske metro má približne 402 km tratí, ktoré obsluhuje 272 staníc.
Každá z 32 samostatných mestských častí anglického hlavného mesta je dobre obsluhovaná mestským systémom, hovorovo označovaným ako „Tube“.
Rozprestiera sa ďaleko za hranicami mesta a zasahuje do okolitých grófstiev Hertfordshire, Buckinghamshire a Surrey. Ročne využíva metro približne 1,2 miliardy ľudí, ktorí žijú v centre mesta alebo v oblastiach dochádzania.
Ktorý systém metra v Európe je najmenej vyťažený?
Pre porovnanie, napríklad populácia Londýna je 9 miliónov, zatiaľ čo Helsinki majú približne 600 000 obyvateľov. Neprekvapí vás teda, že systém metra vo fínskom hlavnom meste je najmenej vyťaženým v Európe.
Je to tiež najmenší systém v štúdii Bounce s iba 30 stanicami, ale je to veľmi obľúbené metro s priemerným hodnotením recenzie Google 4,07.
Zaujímavé je, že Bratislava má porovnateľný počet obyvateľov – v samotnom meste žije okolo pol milióna ľudí, populácia metropolitnej oblasti je približne 730 000 – no metro nemá. Čo si myslíte, využila by Bratislava metro?
Jedno z najstarších fínskych prístavných miest je zapísané v zozname UNESCO.


