Jedným z najznámejších miest sveta je nepochybne Paríž.
Mesto svetiel sa objavilo v stovkách filmov, je na miliardách starostlivo vybraných záberov. No zároveň je to mesto, ktoré dalo meno jednému z najnepríjemnejších pocitov cestovateľov – sklamaniu.
Parížsky syndróm
Zromantizovanú verziu mesta, ktorá bola zvečnená v kinematografii, knihách a na pohľadniciach, hľadajú každoročne milióny ľudí.
Pre niektorých návštevníkov – najmä tých z Japonska – však realita Paríža nezodpovedá svojej očarujúcej povesti.
Tento fenomén, známy ako parížsky syndróm, sa vzťahuje na vážny kultúrny šok, ktorý niektorí turisti zažijú, keď zistia, že „Mesto lásky“ nie je raj, aký si predstavovali.
Parížsky syndróm prvýkrát identifikoval v 80. rokoch minulého storočia doktor Hiroaki Ota, japonský psychiater pôsobiaci vo Francúzsku.
Najmä japonskí turisti zaznamenali príznaky, ako sú úzkosť, závraty a dokonca halucinácie, keď si uvedomili, že Paríž môže byť aj špinavý, hlučný a má ďaleko od pokojného, krásneho mesta zobrazovaného v médiách.
Syndróm postihuje každý rok niekoľko turistov, no japonské veľvyslanectvo v Paríži aj tak zriadilo 24-hodinovú horúcu linku na pomoc návštevníkom, ktorí zažívajú tieto nepríjemné stavy.