Ohromujúci falzifikát! Pravda však vyplávala na hladinu a na vodný svet musel priznať, že namiesto fascinujúceho vodného živočícha lákal na plechovú atrapu.
Incident sa odohral Xiaomeisha Sea World v čínskom Šen-čene, megaakváriu, ktoré otvorili 1. októbra po päťročnej rekonštrukcii, informoval Jam Press.
Počas prvého týždňa prilákala oceánska zoologická záhrada približne 100 000 návštevníkov, ktorí za vstup do mokrej krajiny zázrakov zaplatili približne po 40 dolárov, píše NY Post.
Návštevníci sa tešili na návštevu hviezdnej atrakcie zábavného parku, žraloka veľrybieho, najväčšej ryby na svete, ktorá je schopná dosiahnuť dĺžku viac ako 20 metrov.
Viditeľné medzery
Nadšenie sa však premenilo na zdesenie a následne na veľké sklamanie, keď zistili, že kráľovské morské zviera je v skutočnosti len mechanický dvojník.
Fotografie nasnímané cez sklo nádrže ukazujú rybieho robota, ktorý má na svojom trupe viditeľné škáry, ktoré hneď prezradili, že ide len o stroj obalený do látky pripomínajúcej kožu zvieraťa.
Atrapu prirovnali návštevníci k rekvizite z nepodareného filmu a od parku požadovali vrátenie vstupného.
Argumentujú zákonmi
Zástupcovia parku Xiaomeisha v reakcii na kritiku uviedli, že robo-žralok stál milióny čínskych juanov a pre jeho umiestnenie do akvária sa rozhodli z dôvodu, že odchyt a držanie skutočných žralokov veľrybích je nelegálne.
„Aj keď je to kvôli ochrane zvierat, bol by som radšej, keby ho nemali vôbec, ako ukazovať falzifikát,“ vyjadril sa jeden z návštevníkov.
Ten istý kritik však jedným dychom poukázal aj na problém s chovaním živých tvorov v parku. „Starostlivosť o ryby nebola dostatočne profesionálna. Všimol som si, že niektoré ryby v nádržiach mali biele škvrny,“ napísal.
„Väčšina ľudí by si to nevšimla, ale každý, kto chová tropické ryby, vie, že ide o ochorenie,“ dodali. „Zdá sa, že niektoré ryby nie sú v dobrom zdravotnom stave.“
Keď už hovoríme o prešľapoch, toto nie je ani zďaleka prvýkrát, čo sa ľudia cítili podvedení čínskymi zoo.
Viaceré parky sa začiatkom tohto roka dostali pod paľbu posmechu kvôli psom nasprejovaným na čierno-bielo, aby vyzerali ako pandy, pretože nemali skutočné.
Čítajte viac Slovák v Číne: Dievčatám sa bieli páčia Čítajte viac Automobilový boom v Číne: Ako sa tu robí autoškola? A sú chodci v bezpečí? Čítajte viac Čínsky Paríž? Francúzi sa pri pohľade na repliku chytajú za hlavu