Podivné mesto nekonečných podlaží: Keď vás od obchodu k domu delia stovky schodov

Čchung-čching, posadené pozdĺž strmých, kľukatých brehov riek Yangtze a Jialing, je mesto ako žiadne iné, nie len v Číne, ale nikde na svete.

13.11.2024 06:00
debata
Čchung-čching
Čchung-čching
+2Čchung-čching

Táto rozľahlá metropola, ktorá sa často nazýva „horské mesto“, je rovnako známa svojou dramatickou topografiou, ako aj jedinečným a vynaliezavým prístupom k mestskému dizajnu.

Ako najrýchlejšie rastúce megamesto Číny sa ChoČchung-čching ngqing vyvinul do fascinujúceho labyrintu, kde architektúru, dochádzanie a každodenný život formujú výzvy a kúzla jeho terénu.

Pre cestovateľov sa môže navigácia týmto mestom zdať ako jazda v dobrodružnom parku – doplnená o jednokoľajky pretínajúce mrakodrapy, vertikálne diaľnice a schodiská, ktoré akoby stúpali do oblakov.

Vertikálna ríša divov architektúry

Architektúra mesta Čchung-čching je dôkazom tvorivého ducha mesta. Extrémny kopcovitý terén prinútil architektov premýšľať mimo rámca, čo má za následok mestské štruktúry, ktoré odporujú tradičnému mestskému plánovaniu.

Žiadne ploché mriežkové usporiadanie mesta tu nie je možné, budovy Čchung-čching sa zdajú byť prilepené na úbočiach hôr, naskladané jedna cez druhú alebo kaskádovito stúpajúce dohora priamo z brehov riek.

Mrakodrapy tu často slúžia ako základne pre visuté mosty a námestia, ktoré sú verejnými priestranstvami alebo dokonca cestami.

Jedným z najznámejších príkladov architektonickej tvorivosti Čchung-čchingu je Raffles City Chongqing. Tento futuristický komplex, známy svojim skleneným „horizontálnym mrakodrapom“, ktorý spája štyri z jeho veží ako most, vyniká ako symbol architektonických ambícií mesta.

Napriek tomu možno to, čo najviac definuje architektúru Čchung-čchingu, nie sú len jej výšky, ale aj jej vrstvy.

Je bežné nájsť diaľnice, železnice, chodníky pre chodcov a dokonca aj vodopády, ktoré sa prepletajú priamo cez budovy spôsobom, ktorý redefinuje mestský dizajn.

MALL.TV: Na vlastný čočík. Všedný život v najpriemernejšom čínskom meste
Video
Zdroj: MALL TV

Jednokoľajky cez budovy a diaľnice na oblohe

Dochádzanie v Čchung-čchingu je jedinečným zážitkom, ktorý spája modernosť s nekonečným množstvom dômyselných riešení členitej topografie mesta.

Najznámejším z týchto riešení je jednokoľajová dráha Čchung-čching, vyvýšený dopravný systém, ktorý si získal celosvetovú pozornosť pre svoju zvláštnosť: prechádza obytnými budovami.

Na stanici Liziba vedie jednokoľajová linka priamo cez šieste až ôsme poschodie 19-poschodového bytového domu a vytvára neskutočný pohľad pre obyvateľov aj dochádzajúcich.

Keď vlak kĺže budovou, cestujúci sú nakrátko obklopení mestským obytným životom s oknami bytov viditeľnými na oboch stranách.

Toto riešenie bolo výsledkom praktickej potreby: výstavba okolo konštrukcie by bola oveľa nákladnejšia a komplikovanejšia. Namiesto toho sa inžinieri rozhodli začleniť jednokoľajku priamo do budovy, ktorá sa teraz stala ikonou mesta.

Aké sú čínske mobilné aplikácie? Na míle pred Západom
Video
Zdroj: MALL TV

Diaľnice v Čchung-čchingu sú ďalším architektonickým zázrakom. Kvôli kopcovitému terénu sa cesty často musia točiť alebo stúpať, aby spojili časti mesta.

Napríklad nadjazd Huangjueping sa krúti cez niekoľko úrovní, čo umožňuje vodičom relatívne ľahko stúpať v nadmorskej výške Čchung-čchingu.

Niektoré diaľnice sa dokonca vznášajú nad štvrťami na pilieroch a ponúkajú malebné, no napriek tomu závraty vyvolávajúce dochádzanie, ktoré by bolo v plochejšom meste nepredstaviteľné.

Bludisko schodov

Ale pre miestnych obyvateľov to nie je jednokoľajka alebo diaľnice, ktoré skutočne definujú charakter Čchung-čchingu; sú to schody.

Mesto je popretkávané rozsiahlou sieťou schodísk, ktoré sa vinú hore a dole po jeho kopcoch a útesoch.

Pre mnohých sú tieto schody jednoducho súčasťou každodenného života. Aj keď sa turistom môžu zdať malebné alebo fotogenické, pre miestnych sú často náročnou, ale nevyhnutnou súčasťou cestovania.

Šanghaj u vtáčej perspektívy.
Deň sa dá začať aj na 25. poschodí.
+15Vitajte v Šanghaji.

Jedným z najznámejších schodísk je Osemnásť rebríkov (Shibati), starobylá cesta, ktorá siaha až do pôvodu Čchung-čchingu.

Pôvodne rušná dopravná tepna, ktorá spájala dolnú a hornú časť mesta, sa dnes zachovala ako historická atrakcia.

Chôdza po týchto schodoch je ako krok späť v čase, s tradičnými domami, malými obchodmi a pohľadmi na starý život v Čchung-čchingu na každej úrovni.

Napriek tomu nie je nezvyčajné nájsť takéto schody zastrčené v obytných štvrtiach, ktoré vedú do a zo škôl, obchodov s potravinami alebo autobusových zastávok.

Pre mnohých obyvateľov sa deň začína a končí strmým stúpaním. Na rozdiel od väčšiny miest, kde je obyčajná prechádzka po bloku relatívne plochá, v Čchung-čchingu môže rýchly výlet na trh znamenať stúpanie alebo zostupovanie po mnohých desiatkach a stovkách schodov.

Mesto si preto získalo povesť „mesta na schodoch“ kvôli úplnej prevahe schodov, pričom niektorí miestni obyvatelia žartovali, že je to „bezplatné členstvo v telocvični pre každého“.

Najznečistenejšie miesto na svete? Linfen, kde musíte chodiť po ulici v ochrannej mase
Video
Zdroj: MALL TV

Eskalátory, výťahy a lanovky: Nekonvenčné riešenia

Čchung-čching, ktorý si uvedomuje fyzické nároky svojej geografie, začlenil do svojej každodennosti aj kreatívne riešenia, ktoré obyvateľom pomôžu vyrovnať sa s prírodnými prekážkami mesta.

Napríklad Huangguan Escalator, jeden z najdlhších vnútorných eskalátorov v Ázii, vedie medzi stanicou metra Lianglukou a rušnou oblasťou Jie Fang Bei, čím ušetrí nespočetné množstvo krokov pre tých, ktorí dochádzajú do práce po strmom svahu.

Tento 112-metrový eskalátor slúži ako záchranné lano pre miestnych obyvateľov a poskytuje rýchly a jednoduchý spôsob, ako sa pohybovať po vzostupoch a klesaniach v Čchung-čchingu.

Podobne mnohé obytné budovy aj nákupné komplexy sú vybavené výťahmi, ktoré fungujú ako vertikálne skratky spájajúce rôzne úrovne ulíc.

Tieto výťahy sú často postavené na svahoch, čo umožňuje chodcom rýchlo sa pohybovať medzi štvrťami v rôznych nadmorských výškach.

Najdlhší most ponad more z Hongkongu do Číny.
V utorok otvárajú 55 km dlhý most spájajúci...
+5Na snímke najdlhší most na svete z Hongkongu do...

A pre tých, ktorí žijú bližšie k riekam, ponúkajú lanovky scénickú a efektívnu možnosť dochádzania, kĺzaním ponad rieku, aby spojili kľúčové oblasti.

Lanovka rieky Yangtze, najznámejšia lanovka v Čchung-čchingu, je praktickým spôsobom dopravy a zároveň turistickou atrakciou.

Pôvodne bola postavená na prepravu ľudí a tovaru cez Yangtze, teraz ponúka turistom panoramatický výhľad na mestské mrakodrapy, kľukaté rieky a svieže zelené hory.

Pre cestujúcich za prácou je to krásna pripomienka spojenia Čchung-čchingu s jeho krajinou; pre návštevníkov je to úchvatný úvod do jedinečného kúzla horského mesta.

Čech Lukáš vám ukáže najzápadnejšiu časť Čínskeho múru, o ktorej ste ešte nepočuli
Video
Zdroj: MALL TV

Čchung-čching: Kde sa mesto stretáva s horou

Mestské usporiadanie a architektonické riešenia Čchung-čchingu v konečnom dôsledku rozprávajú príbeh mesta, ktoré prijalo svoje geografické výzvy s vynaliezavosťou a odolnosťou.

Jeho dopravný systém – zmes jednokoľajok, schodísk, eskalátorov a lanoviek – je dôkazom toho, ako sa mestá dokážu prispôsobiť prírodnému svetu a nie ho pretvárať.

Pre tých, ktorí navštívia, Čchung-čching ponúka viac než len pamiatky; ponúka zážitok.

Či už idete jednokoľajkou cez mrakodrap, lanovkou cez Yangtze alebo leziete po starobylých schodoch Shibati, Čchung-čching ponorí návštevníkov do hory aj do mesta súčasne.

Je to mesto, ktoré od svojich ľudí nežiada, aby vyrovnávali kopce, ale skôr ich pozýva, aby preskúmali každú úroveň – krok za krokom.

Dedina, pole, vidiek Čítajte viac Sociálny experiment na ďalekom východe: Do dediny presídlili moslimov aj Číňanov Skywalk, vyhliadka, sklenený chodník, Čína, Lungkang, sklený mostík, priepasť, roklina, národný park Čítajte viac VIDEO: Otec dostal na sklenom moste panický záchvat, zachránil ho 3-ročný syn Reality, stavba, Tri veže, žeriav, výstavba, byty Čítajte viac Čína buduje na 4 ostrovoch v Malajzii megamesto. Ďalší projekt duchov?

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Čína #schody