Kedysi pokojná a očarujúca jadranská destinácia známa Diokleciánovým palácom a úchvatným pobrežím zapísaným na zozname UNESCO teraz zápasí s dôsledkami svojej vlastnej popularity, pretože návštevníci pri hľadaní atmosféry večierkov zachádzajú za únosné hranice – a trpezlivosť jeho obyvateľov došla.
Mesto v obkľúčení: Turistická daň za každodenný život
V posledných rokoch sa Split stal jednou z najhorúcejších turistických destinácií v Európe, ktorá každoročne priťahuje milióny návštevníkov.
Čísla priniesli ekonomickú podporu, ale s ňou aj sériu problémov, ktoré začínajú narúšať vzťah medzi miestnymi obyvateľmi a turistami, píše Euronews.
Hlavnými z nich sú raketovo rastúce ceny prenájmu, poháňané boomom Airbnb a vysokým dopytom po krátkodobom ubytovaní, v dôsledku čoho sa mnohým miestnym obyvateľom vylúčili ceny z ich vlastných štvrtí.
„Nájomné sa stalo nehoráznym,“ hovorí miestna obyvateľka Ana, ktorá celý život žije v Splite.
„To, čo bolo kedysi cenovo dostupné bývanie pre rodiny, sa teraz predáva ako luxusné prenájmy pre turistov. Mnohí z nás sú vytláčaní z centra mesta a niektorí dokonca uvažujú o tom, že by Split úplne opustili.“
Verejné priestory sa zmenili na párty zóny
Keď slnko zapadne, časti historického centra Splitu sa premenia na niečo podobné ako miesto hudobného festivalu.
Ulice, ktoré boli kedysi tiché, sú teraz plné bujarej zábavy, ktorá sa rozlieva z barov a klubov a ich hluk sa ozýva úzkymi uličkami až do skorých ranných hodín.
Mnoho miestnych obyvateľov sa sťažuje, že atmosféra večierkov sa stala nekontrolovateľnou, najmä v hlavnej sezóne, keď sa Split stáva magnetom pre mladých turistov, ktorí sa chcú uvoľniť.
„Títo návštevníci sa k mestu správajú, akoby to bolo ihrisko bez pravidiel,“ hovorí Marko, majiteľ obchodu v Starom Meste. „Priveľmi pijú, kričia celú noc a nemyslia na to, že by močili na verejnosti. Naše krásne mesto pôsobí skôr ako vonkajší nočný klub.“
Tento problém dokonca upútal pozornosť miestnych úradov, ktoré uložili pokuty za pitie alkoholu na verejnosti, výtržníctvo a močenie na verejných priestranstvách v snahe obmedziť výtržnosti.
Presadzovanie je však náročné, najmä zoči-voči tisíckam turistov, ktorí si možno ani neuvedomujú miestne predpisy.
Miestni v bode zlomu
Nie je to len hluk a verejné močenie, čo spôsobuje napätie. Nadmerný cestovný ruch ovplyvnil všetko od základnej infraštruktúry až po kvalitu života.
Verejná doprava je často preťažená a miestni obyvatelia uvádzajú, že aj jednoduché úlohy, ako je nakupovanie potravín, sa s prílevom návštevníkov skomplikovali.
Podniky, ktoré sa kedysi starali o obyvateľov, presunuli svoje zameranie na turistov, takže miestnym obyvateľom zostalo menej služieb, ktoré riešia ich potreby. Obyvatelia tiež hovoria, že vďaka neustálym davom sa vo svojom meste cítia ako cudzinci.
„Je to skoro, akoby sme sem už nepatrili,“ hovorí Ivanka, miestna učiteľka. „Všetko je o turistoch. Ľuďom, ktorí tu skutočne žijú, sa málo rešpektuje.“
Frustrácia viedla k hnutiu miestnych obyvateľov Splitu, ktorí požadujú prísnejšie nariadenia o krátkodobých prenájmoch, ako aj presadzovanie kódexov správania pre návštevníkov.
Mnohí veria, že Split by mal ísť v stopách destinácií ako Amsterdam a Barcelona, ktoré zaviedli obmedzenia počtu turistov a krátkodobých prenájmov na ochranu miestnych obyvateľov.
Potreba zodpovedného cestovného ruchu
Zatiaľ čo cestovný ruch zostáva jedným z hlavných zdrojov príjmov Splitu, mnohí miestni sa domnievajú, že je potrebné nájsť rovnováhu medzi vítaním návštevníkov a zachovaním charakteru a životaschopnosti mesta.
Zodpovedný cestovný ruch je pojem, o ktorom sa v Splite čoraz viac diskutuje, pričom niektorí členovia mestskej rady presadzujú opatrenia, ktoré by zabezpečili udržateľnejší prístup k riadeniu počtu návštevníkov.
„Turisti sú vždy vítaní,“ hovorí Luka, majiteľ reštaurácie v centre mesta. „Musia však rešpektovať miesto, ktoré navštevujú. Split nie je len destinácia, je to náš domov.“
Navrhované riešenia zahŕňajú obmedzenie počtu návštevníkov vpustených do centra mesta počas hlavnej sezóny, prísnejšie udeľovanie licencií na prenájom a dokonca aj územné zákony, ktoré by oddelili oblasti nočného života od obytných štvrtí.
Úrady tiež pracujú na spustení osvetových kampaní zameraných na vzdelávanie turistov o úctivom správaní a vplyve ich konania na miestnu komunitu.
Cesta vpred: Môže rozdelenie nájsť rovnováhu?
Situácia v Splite je varovným príbehom pre ďalšie obľúbené destinácie, ktoré zápasia s následkami nadmerného turizmu.
Výzvou je nájsť spôsob, ako ťažiť z ekonomických výhod cestovného ruchu bez toho, aby sme stratili podstatu toho, čím sú tieto miesta výnimočné.
Pre Split môže byť odpoveďou jasnejšie nastavenie hranice a informovanie turistov o tom, že hoci sú vítaní, o úcte k mestu a jeho obyvateľom sa nedá vyjednávať.
Keďže sa turistická sezóna v Splite sa akurát skončila, mesto má príležitosť zamyslieť sa nad zmenami, ktoré je potrebné urobiť, kým sa davy vrátia.
Mnohí miestni dúfajú, že do budúceho leta budú zavedené opatrenia na zachovanie kvality ich života aj kúzla tohto historického mesta.
Koniec koncov, budúcnosť Splitu nie je len o tom, aby boli turisti spokojní; ide o to, aby miestni obyvatelia mohli naďalej nazývať toto krásne mesto svojím domovom.
Čítajte viac Prvá krajina, ktorá poskytla zadarmo Wi-Fi pre všetkých, sa zmenila na digitálny raj Čítajte viac Najväčšia púšť Európy je väčšia ako celá Bratislava. Prilákala aj veľké filmové produkcie Čítajte viac Mnísi aj tragická samovražda: Dnes neobývaný španielsky ostrov Isla de Sálvora môže denne vidieť len 250 ľudí