Mesto bolo postavené na vypustenom jazere Texcoco a základy mesta sa pomaly rúcajú v dôsledku nadmernej ťažby podzemnej vody.
Tento problém, spojený s historickými a geologickými zvláštnosťami regiónu, viedol k dramatickej a pretrvávajúcej kríze poklesu.
Mesto postavené na jazere
Počiatky Mexico City siahajú do roku 1325, keď Aztékovia založili mesto Tenochtitlán na ostrove v jazere Texcoco.
Toto mesto, dômyselné na svoju dobu, sa spoliehalo na chinampy – umelé plávajúce záhrady – aby udržalo svoju populáciu.
Avšak po španielskom dobytí v roku 1521 bolo jazero z veľkej časti odvodnené, aby sa do neho zmestilo rastúce koloniálne mesto.
Drenáž zničila prirodzenú vodnú rovnováhu, takže mesto zostalo neisto usadené na mäkkom dne jazera bohatom na íl.
Problém „topenia“
Mexico City sa teraz v niektorých oblastiach prepadáva priemernou rýchlosťou 1 meter za rok. Za posledných 60 rokov sa časti mesta znížili o viac ako 10 metrov.
Tento rýchly pokles je spôsobený nadmernou extrakciou podzemnej vody z vodonosných vrstiev pod mestom. Bez stabilného podložia, ktorý by ho podopieral, sa ílové vrstvy pod povrchom stláčajú, keď sa odstraňuje voda, čo vedie k výraznému a nezvratnému klesaniu.
Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Guacamole podľa Roba Pappa na Varecha.sk
Kríza s viditeľnými dôsledkami
Dôsledky tohto poklesu sú viditeľné v celom meste:
- Nerovné ulice a naklonené budovy: Historické pamiatky, ako je Metropolitná katedrála a ikonický Palacio de Bellas Artes, vykazujú známky poklesu, čo si vyžaduje pravidelné štrukturálne úpravy, aby sa zabránilo zrúteniu.
- Poškodená infraštruktúra: Podzemné potrubia, kanalizácia a vodné systémy praskajú a zlyhávajú, pretože mesto klesá nerovnomerne. To zhoršuje problémy so zásobovaním mesta vodou a spôsobuje časté záplavy počas silných dažďov.
- Zvýšené riziko povodní: Potopenie znížilo časti mesta pod úroveň blízkych vodných plôch, čo si vyžiadalo nákladné odvodňovacie systémy, aby sa mesto udržalo obývateľné.
Prečo sa to nedá zastaviť?
Hlavným problémom je dopyt po vode. 21 miliónov obyvateľov Mexico City je silne závislých od podzemnej vody, pretože zásoby povrchovej vody sú nedostatočné.
Zatiaľ čo úrady skúmajú riešenia, ako je zachytávanie dažďovej vody a dopĺňanie vodonosných vrstiev, toto úsilie ešte nestačí na zvrátenie alebo zastavenie škôd.
Globálne varovanie
Mexico City nie je jediné, kto čelí problémom s poklesom. Mestá ako indonézska Jakarta a talianske Benátky tiež zápasia s podobnými problémami v dôsledku vyčerpania podzemných vôd a rozvoja miest.
Mexico City slúži ako ostrá pripomienka dlhodobých dôsledkov zmeny prírodnej krajiny bez trvalo udržateľného hospodárenia s vodou.
Prepadnutie Mexico City nie je len geologický, ale aj humanitárny problém. Ohrozuje domy, živobytie a kultúrne dedičstvo.
Riešenia si budú vyžadovať kombináciu inovatívneho hospodárenia s vodou, zníženú závislosť od podzemnej vody a značné investície do opráv infraštruktúry.
Bez rozhodných krokov môže toto ikonické mesto pokračovať vo svojom dramatickom zostupe do zeme.
Čítajte viac Steinway Tower: Najužší mrakodrap na svete je vysoký 435 metrov, no široký len 18 metrov Čítajte viac Svetlá, hlasy, zmätené prístroje... Tajomná Zóna ticha popiera fyziku Čítajte viac Najnásilnejšie mestá na svete – týmto sa vyhnite širokým oblúkom